Arhive etichetă: sport

Liga 2: Programul și rezultatele primei etape

Aug 29, 2020 11:00 CSM Slatina   – Dunărea Călărași
Aug 29, 2020 11:00 ACS Comuna Recea   – Csikszereda Miercurea Ciuc
Aug 29, 2020 11:00 ASU Politehnica Timișoara   – CS Mioveni
Aug 29, 2020 11:00 Unirea Slobozia   – Turris-Oltul Turnu Măgurele
Aug 29, 2020 11:00 Metaloglobus Bucureşti   – Pandurii Lignitul Târgu Jiu
Aug 29, 2020 12:00 Gloria Buzău   – Concordia Chiajna
Aug 29, 2020 15:30 U Craiova 1948  Ripensia Timișoara
Aug 30, 2020 13:00 Viitorul Pandurii Târgu Jiu   –  Rapid
Aug 31, 2020 17:30 Aerostar Bacău   – FC Universitatea Cluj
Sep 1, 2020 19:30 Petrolul Ploieşti   – Farul Constanţa

Liga 1: Programul și rezultatele etapei a 2-a

Aug 28, 2020 18:00 Gaz Metan Mediaş   2-0 FC Argeş
Aug 28, 2020 21:00 UTA Arad   0-0  FC Voluntari
Aug 29, 2020 18:00 Hermannstadt   –  Academica Clinceni
Aug 29, 2020 21:00 CFR Cluj   – Sepsi OSK
Aug 30, 2020 15:30 FC Botoşani   – Politehnica Iaşi
Aug 30, 2020 18:00 Universitatea Craiova   –  Astra
Aug 30, 2020 21:00  FCSB   –  Viitorul Constanţa
Aug 31, 2020 21:00 Chindia Târgovişte   – Dinamo

Șomuz Fălticeni va juca în Cupa României pe data de 9 septembrie

Cupa României – Meciurile Etapei 1

Sep 9, 2020 16:30 ACS Minerul Costeşti   –   CS Viitorul Dăeşti Info
Sep 9, 2020 16:30 CS Jiul Rovinari 2016   –   ACSO Filiaşi Info
Sep 9, 2020 16:30 CSM Jiul Petroşani   –   CS Gilortul Târgu Cărbuneşti Info
Sep 9, 2020 16:30 CSM Deva   –   CSC Ghiroda şi Giarmata Vii Info
Sep 9, 2020 16:30 ACS Pobeda Stár Bisnov   –   ACS Fortuna Becicherecu Mic Info
Sep 9, 2020 16:30 ACS Poli Timişoara   –   CS Gloria Lunca-Teuz Cermei Info
Sep 9, 2020 16:30 CS Sportul 2007 Şimleu Silvaniei   –   SCM Zalău Info
Sep 9, 2020 16:30 CS Universitatea Alba Iulia   –   AFC Unirea 1924 Info
Sep 9, 2020 16:30 CS Sănătatea Servicii Publice Cluj-Napoca   –   FC Unirea Dej Info
Sep 9, 2020 16:30 CS Arieşul Mihai Viteazu   –   ACS Industria Galda Info
Sep 9, 2020 16:30 CS Unirea Ungheni 2018   –   ACS Sticla Arieşul Turda Info
Sep 9, 2020 16:30 AFC Odorheiu Secuiesc   –   CSM Avântul Reghin Info
Sep 9, 2020 16:30 ACS KSE Târgu Secuiesc   –   ACS SR Municipal Braşov Info
Sep 9, 2020 16:30 ASC Olimpic Zărneşti   –   ACS Olimpic Cetate Râşnov Info
Sep 9, 2020 16:30 AS Gloria 2015 Corneşti   –   AS FC Pucioasa Info
Sep 9, 2020 16:30 SCM Dunărea 2020 Giurgiu   –   CS Sporting Roşiori 2008 Info
Sep 9, 2020 16:30 CSA Steaua Bucureşti   –   CS Baloteşti Info
Sep 9, 2020 16:30 ACSM Olteniţa   –   AS FC Agricola Borcea Info
Sep 9, 2020 16:30 AS Înfrăţirea Jilavele   –   ACS Recolta Gheorghe Doja Info
Sep 9, 2020 16:30 CSM Râmnicu Sărat   –   AFC Metalul Buzău Info
Sep 9, 2020 16:30 CS Victoria Cumpăna   –   CS Poseidon Limanu-2 Mai Info
Sep 9, 2020 16:30 CS Medgidia   –   CSA Axiopolis Sport Cernavodă Info
Sep 9, 2020 16:30 ACS Flacăra Mihail Kogălniceanu   –   ACS Dacia Unirea Brăila Info
Sep 9, 2020 16:30 ACS Victoria Traian   –   CS Făurei Info
Sep 9, 2020 16:30 CSM Vaslui   –   ACS Hușana Huși Info
Sep 9, 2020 16:30 CSL Victoria Gugeşti   –   CS Sporting Lieşti Info
Sep 9, 2020 16:30 AFCS Viitorul Curiţa   –   CSM Bacău Info
Sep 9, 2020 16:30 CSM Paşcani   –   FC Ozana Târgu Neamț Info
Sep 9, 2020 16:30 CS Dante Botoşani   –   ACS Şomuz Fălticeni Info
Sep 9, 2020 16:30 SC Olimpia MCMXXI Satu Mare   –   CSM Sighetu Marmaţiei Info

Liga 1: Rezultatele primei etape

Aug 21, 2020 18:15 FC Argeş 2 – 3 FC Botoşani
Aug 22, 2020 15:30 Viitorul Constanţa  1 – 1 UTA Arad
Aug 22, 2020 18:00 Sepsi OSK Sf. Gheorghe 0 – 1 Universitatea Craiova
Aug 22, 2020 21:00 AFC Astra 0 – 3 FCSB 
Aug 23, 2020 16:00 Politehnica Iaşi 1 – 0 Chindia Târgovişte
Aug 23, 2020 18:00 Academica Clinceni 1 – 2 CFR Cluj
Aug 24, 2020 18:00 FC Voluntari 2 – 1 Gaz Metan Mediaş
Aug 24, 2020 21:00 Dinamo 1 – 1 FC Hermannstadt

Primul gol in Liga 1: Ionuţ Năstăsie (FC Argeş), Andrei Chindriş (FC Botoşani), Valentin Buhăcianu (UTA), Claudiu Petrila (CFR Cluj), Sergiu Ciocan (Gaz Metan);

– Golul marcat de Mihai Roman I a fost al 1800-lea primit de FC Argeş în Liga 1;

– Golul marcat de Valentin Buhăcianu a fost al 1600-lea înscris de UTA Arad în Liga 1;

– Gabi Iancu – golul 40 în Liga 1, Elvir Koljic – golul 20 în Liga 1, Valentin Costache – golul 10 în Liga 1.

– Valentin Creţu – meciul 200 în Liga 1;

Jucători debutanţi (12 străini / 6 eligibili U 21 / 23 debutanţi): Popescu Nini Adrian, Turda Grigore Ioan, Mirică Andrei Cristian, Meza Colli Derlis David, Matiş Răzvan Bogdan (FC Argeş), Fernandez Satue Victor (Viitorul) / Moldovan Horaţiu, Bustea Sorin Cristian, Tescan Dragoş Sebastian, Buhăcianu Valentin, Roumpoulakou Simo (UTA), Deligiannidis Panagiotis, Mitrea Vlad Nicolae (Sepsi OSK), Atska Donaldo (Poli Iaşi), Pashov Georgi Velikov, Jutrić Mladen, Chandarov Asen,  Chunchucov Tsvetelin, Gliga Ciprian Gheorghe (Academica), Pambou Loembet Yves Simon, Alceus Bryan (Gaz Metan), Voinescu Adelin Valentin (FC Voluntari), Fortes Moreira Fabio (FC Hermannstadt).

Antrenori debutanţi: Ruben de la Barrera (Viitorul), Laszlo Balint (UTA Arad, FOTO).

Sursa: lpf.ro

Ligue 1: Rezultatele primei etape

vineri 21/08/2020
FT
Bordeaux 0 – 0 Nantes Vezi evenimente
sâmbătă 22/08/2020
FT
Dijon 0 – 1 Angers Vezi evenimente
FT
Lille 1 – 1 Rennes Vezi evenimente
duminică 23/08/2020
FT
Monaco 2 – 2 Reims Vezi evenimente
FT
Lorient 3 – 1 Strasbourg Vezi evenimente
FT
Nîmes 4 – 0 Brest Vezi evenimente
FT
Nice 2 – 1 Lens Vezi evenimente
marți 15/09/2020
22:00
Montpellier  –  Lyon
miercuri 16/09/2020
22:00
Paris SG  –  Metz
joi 17/09/2020
22:00
Marseille  –  Saint-Etienne
# Echipa MJ V E Î GM GP GV P Ultimele 5 meciuri H2H
1 1 1 0 0 4 0 +4 3 W
2 1 1 0 0 3 1 +2 3 W
3 1 1 0 0 2 1 +1 3 W
4 1 1 0 0 1 0 +1 3 W
5 1 0 1 0 2 2 +0 1 D
6 1 0 1 0 2 2 +0 1 D
7 1 0 1 0 1 1 +0 1 D
8 1 0 1 0 1 1 +0 1 D
9 1 0 1 0 0 0 +0 1 D
10 1 0 1 0 0 0 +0 1 D
11 0 0 0 0 0 0 +0 0
12 0 0 0 0 0 0 +0 0
13 0 0 0 0 0 0 +0 0
14 0 0 0 0 0 0 +0 0
15 0 0 0 0 0 0 +0 0
16 0 0 0 0 0 0 +0 0
17 1 0 0 1 1 2 -1 0 L
18 1 0 0 1 0 1 -1 0 L
19 1 0 0 1 1 3 -2 0 L
20 1 0 0 1 0 4 -4 0 L

Phoenix Suceava reîncepe cursurile de baschet în Fălticeni

Clubul Phoenix Suceava anunta reinceperea activitatii sportive in Municipiul Fălticeni.
In perioada 18 – 30.09.2019 se va realiza completarea grupelor de initiere pentru copiii (fete si baieti): U10 (copii nascuti 2010-2011), U12 (copii nascuti 2008-2009), U14 (copii nascuti 2006-2007).
Pentru detalii si program va rugam apelati 0757 / 388 269 sau printr-un mesaj pe pagina oficiala a clubului sportiv: ACS Phoenix Suceava.

Europa League – Etapa a 4-a

Rezultate Europa League, Etapa a 4-a, 3 noiembrie 2016

Ora 20.00

Grupa A

Fenerbahce – Manchester UTD 2-1

Zorya Luhansk – Feyenoord 1-1

Clasament: 1. Feyenoord – 7p./ 2. Fenerbahce – 7p. / 3. Manchester UTD – 6p./ 4. Zorya – 2p.

Grupa B

Astana – Olympiakos 1-1

APOEL – Young Boys 1-0

Clasament: 1. APOEL – 9p./ 2. Olympiakos – 7p./ 3. Young Boys – 4p./ 4. Astana 2p.

Grupa C

Qabala – Saint-Etienne 1-2

Anderlecht – Mainz 6-1

Clasament: 1. Anderlecht – 8p./ 2. Saint-Etienne – 8p./ 3. Mainz – 5p./ 4. Qabala – 0p.

Grupa D

Zenit – Dundalk 2-1

Maccabi Tel Aviv – AZ Alkmaar 0-0

Clasament: 1. Zenit – 12p./ 2. Dundalk – 4p./ 3. Maccabi – 4p./ 4. AZ Alkmaar – 2p.

Grupa E

Austria Viena – AS Roma 2-4

Astra Giurgiu – Viktoria Plzen 1-1

Clasament: 1. AS Roma – 8p./ 2. Austria Viena – 5p./ 3. Astra Giurgiu – 4p./ 4. Viktoria Plzen – 3p..

Grupa F

Athletic Bilbao – Genk 5-3

Sassuolo – Rapid Viena 2-2

Clasament: 1. Genk – 6p./ 2. Athl. Bilbao – 6p./ 3. Rapid Viena – 5p./ 4. Sassuolo – 5p.

Ora 22.00

Grupa G

Ajax Amsterdam – Celta Vigo 3-2

Panathinaikos – Standard Liege 0-3

Clasament: 1. Ajax – 10p./ 2. Celta Vigo – 5p./ 3. Standard Liege – 5p./ 4. Panathinaikos – 1p.

Grupa H

Gent – Șahtior Donețk 3-5

Braga – Konyaspor 3-1

Clasament: 1. Șahtior – 12p./ 2. Braga – 5p./ 3. Gent – 4p./  4. Konyaspor – 1p.

Grupa I

Schalke 04 – Krasnodar 2-0

Nice – FC Salzburg 0-2

Clasament: 1. Shalke – 12p./ 2. Krasnodar – 6p./ 3. Salzburg – 3p./ 4. Nice – 3p. 

Grupa J

Fiorentina – Slovan Liberec 3-0

PAOK Salonik – Qarabag o-1

Clasament: 1. Fiorentina – 10p./ 2. Qarabag – 7p./ 3. PAOK – 4p./ 4. Liberec – 1p.

Grupa K

Sparta Praga – Hapoel Beer Sheva 2-0

Southampton – Inter Milan 2-1

Clasament: 1. Sparta Praga – 9p./ 2. Southampton – 7p./ 3. Hapoel Beer Sheva – 4p./ 4. Inter Milan – 3p.

Grupa L

FC Zurich – Steaua București 0-0

Villareal – Osmanlispor 1-2

Clasament: 1. Osmanlispor – 7p./ 2. Villarreal – 5p./ 3. FC Zurich – 5p./ 4. Steaua București – 3p. 

europa_league_5
Raul Rusescu a adus victoria echipei Osmanlispor la Villarreal și primul loc în grupa Stelei

 

 

 

 

 

La Fălticeni a avut loc concursul zonal de cros din cadrul Olimpiadei Sportului Școlar

cros_falticeni_1La finalul săptămânii trecute, Stadionul Tineretului din Fălticeni a găzduit concursul zonal de cros,  etapa de Cerc pedagogic din cadrul Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar. Competiția a adunat la start 90 de elevi de gimnaziu și liceu, ne-a informat profesorul Radu Gabriel, responsabilul Cercului pedagogic al profesorilor de educaţie fizică şi sport.

Școlile participante au fost: Școala Gimnazială ”Al.I. Cuza”- Fălticeni, Liceul Tehnologic ”Oltea Doamna” – Dolhasca, Școala Gimnazială Hârtop, Școala Gimnazială ”Ioan Ciurea”- Fălticeni, Școala Gimnazială Nr. 1 Bogdănești, Școala Gimnazială Oniceni, Școala Gimnazială ”Nicolae Stoleru”- Baia, Școala Gimnazială Vadu Moldovei, Școala Gimnazială Rîșca, Școala Gimnazială Budeni – Dolhasca, Colegiul ”Nicu Gane” Fălticeni.

Competiția s-a desfășurat pe grupe de vârstă, iar în urma rezultatelor oţinute s-au calificat pentru  etapa județeană a concursului următorii elevi:

Clasele V- VI –  fete

Locul I – Purcaru Ana – Maria de la Școala Gimnazială Rîșca, profesor îndrumător Hreamătă Lucian;

Locul II – Boliacu Denisa, Școala Gimnazială ”Nicolae Stoleru”- Baia, profesor îndrumător Acatrinei Ciprian;

Locul III – Luca Elisabeta, Școala Gimnazială Vadu Moldovei, profesor îndrumător Bîlbă Bogdan.

Clasele V- VI – băieți

Locul I – Simiraș Mihai, Școala Gimnazială Hârtop, profesor îndrumător Radu Gabriel, Nistor Dan;

Locul II – Ciuciu Robert, Școala Gimnazială ”Al.I. Cuza”- Fălticeni, profesor îndrumător Tocănel Alexandra, Tanasa Ionuț;

Locul III – Rașcovschi Daniel, Școala Gimnazială ”Al.I. Cuza”- Fălticeni, profesor îndrumător Tocănel Alexandra, Tanasa Ionuț.

Clasele VII- VIII – fete

Locul I – Onuțu Gabriela, Școala Gimnazială Hârtop, profesor îndrumător Radu Gabriel, Nistor Dan;

Locul II – Sandu Paula, Școala Gimnazială ”Al.I. Cuza”- Fălticeni, profesor îndrumător Tocănel Alexandra, Tanasa Ionuț;

Locul III – Grigoraș Elena, Școala Gimnazială Budeni – Dolhasca, profesor îndrumător Harhătă Leonard.

Clasele VII- VIII – băieți

Locul I – Pușcașu Vlad, Școala Gimnazială Budeni – Dolhasca, profesor îndrumător Harhătă Leonard;

Locul II – Nechifor Luca, Școala Gimnazială ”Al.I. Cuza”- Fălticeni, profesor îndrumător Tocănel Alexandra, Tanasa Ionuț;

Locul III – Rogojină Marian, Școala Gimnazială Vadu Moldovei, profesor îndrumător Bîlbă Bogdan.

Clasele IX- XII – fete

Locul I – Drobotă Iustina, Colegiul ”Nicu Gane” Fălticeni, profesor Acatrinei Ciprian;

Locul II – Șchiopu Roxana, Liceul Tehnologic ”Oltea Doamna” – Dolhasca, profesor Rotariu Alin, Marian Eugen;

Locul III – Șchiopu Loredana, Liceul Tehnologic ”Oltea Doamna” – Dolhasca, profesor Rotariu Alin, Marian Eugen.

Clasele IX- XII – băieți

Locul I – Focșa Bogdan, Colegiul ”Nicu Gane” Fălticeni, profesor Acatrinei Ciprian;

Locul II – Ailincăi Silviu, Colegiul ”Nicu Gane” Fălticeni, profesor Acatrinei Ciprian;

Locul III – Mihai Răzvan, Liceul Tehnologic ”Oltea Doamna” – Dolhasca, profesor Rotariu Alin, Marian Eugen.

Alex Săvescu