Arhive etichetă: canotaj fălticeni ergometru

Canotorii suceveni au concurat la Fălticeni pentru Cupa României la Ergometru

Canotorii din Fălticeni și Suceava au participat, la sfârșitul săptămânii trecute (sâmbătă, 2 februarie 2019 – n.n.), la primul eveniment din calendarul competițional intern.

Federația Română de Canotaj a organizat Cupa României la Ergometru, juniori și seniori, în centrele zonale de la Izvorani, Timișoara, Snagov, Fălticeni, Orșova, Iași, Năvădari, și în localitatea italiană Piediluco (unde se pregătesc canotorii din loturile olimpice).

La Fălticeni, în Sala de sport a Colegiului Național „Nicu Gane”, au concurat canotorii de la CSS Nicu Gane Fălticeni, CSM Suceava, ACS Nada Florilor Fălticeni, CS Botoșani, LPS Piatra Neamț și CS Ceahlăul Piatra Neamț.

În urma centralizării rezultatelor, canotorii din Fălticeni au obținut 4 clasări pe podium. Alte 8 clasări pe podium au fost obținute de canotorii de la CSM Suceava.

Rezultatele canotorilor din Fălticeni și Suceava:

Juniori:

Juniori I / Simplu:  1. Arteni Fîntânariu Florin Nicolae (CSM Suceava); 13. Gavril Andrei Constantin (CSS Nicu Gane).

Junioare I / Simplu: 6. Moroșanu Georgiana (CSS Nicu Gane); 8. Chiriloaea Georgiana Florentina (CSM Suceava).

Juniori II / Simplu: 10. Pleșescu Cosmin Iulian (CSM Suceava).

Junioare II / Simplu: 2. Neculăeasa Florentina Giorgiana (CSM Suceava); 6. Beresnicu Larisa Elena.

Juniori III / Simplu: 1. Vasilache Andrei Iulian (CSS Nicu Gane); 2. Avăcăriței Antonel (CSM Suceava); 3. Tașcă Sebastian Alexandru (CSS Nicu Gane).

Junioare III / Simplu: 2. Ailincăi Denisa Cristina (CSM Suceava); 6. Vasilache Ioana Andreea (CSS Nicu Gane); 8. Gușă Shara Ștefania (CSS Nicu Gane); 10. Cantoriu Iuliana Irina (CSS Nicu Gane).

Juniori Categorie Ușoară: 1. Pavăl Constantin Iulian (ACS Nada Florilor Fălticeni); 2. Calistru Remus Marinică (CSM Suceava); 3. Vultur Gabriel (ACS Nada Florilor Fălticeni); 4. Petrariu Adrian (CSS Nicu Gane).

Juniori I / Dublu: 3. Iacob Georgel Viorel și Onea Petru Lucian (CSM Suceava).

Junioare I / Dublu: 5. Vultur Andreea și Moșneagu Denisa Gabriel (CSS Nicu Gane).

Juniori II / Dublu: 2. Ciornei Andrei Petru și Munteanu Alexandru Valentin (CSM Suceava); 4. Nițan Alexandru și Sandu Gabriel Ghiorghiță (CSS Nicu Gane); 7. Ciocan Vasile Eduard și Gheorghiță Petrică.

Junioare II / Dublu: 2. Filipovici Paula Ecaterina și Popa Petruța Ionela (CSM Suceava); 7. Balan Larisa Georgică și Loghin Ana Maria (CSM Suceava).

Seniori

Seniori / Simplu: 3. Ciobâcă Dumitru Alexandru (CSM Suceava); 5. Adamovici Sebastian (ACS Nada Florilor Fălticeni).

Următoarele competiții se vor desfășura tot pe ergometru, la Piatra Neamț, la începutul lunii martie. Atunci sunt programate Campionatele Naționale Individual și Echipe (juniori și seniori).

Prima ieșire pe apă într-o întrecere oficială va avea loc în perioada 17-20 aprilie 2019, la Timișoara, cu ocazia Campionatului Național de Fond (seniori, tineret și juniori).

Sursa: Cronica de Fălticeni

Canotorii din Fălticeni au încheiat sezonul 2015 pe ergometre

Cupa Federației Române de Canotaj la Ergometru, pentru juniori și seniori, a încheiat sezonul competițional în România.

Competițiile s-au desfășurat în patru centre din România, cu o săptămână înaintea Crăciunului. Canotorii de la CSS „Nicu Gane”, ACS „Nada Florilor” și CSM Suceava, pregătiți de Vasile Avrămia, Ana Avrămia și Ion Despa, au concurat la centrul regional de la Iași.

În urma centralizării rezultatelor, canotorii suceveni au reușit opt clasări pe podium: 2 locuri 1 (CSM Suceava), 1 loc 2: ( CSS Nicu Gane), 5 locuri 3: (4 – CSS Nicu Gane, 1 – CSM Suceava).

ACS Nada Florilor și-a trecut în palmares un loc întâi în competiția seniorilor. Mihai Ianoș a câștigat proba individuală la Categoria Ușoară. În aceeași probă, Sebastian Adamovici (ACS Nada Florilor) s-a clasat pe locul 5. Reamintim că în luna sepembrie, tot la seniori, Mihai Ianoș s-a impus în această probă și pe apă, la Campionatul Național de la Iași.

Rezultate FRC Juniori:

Junioare I – individual: Locul 3 – Bordei Gabriela (CSS Nicu Gane);

Juniori I – Individual: Locul 2 – Zaharii Narcis Sebastian (CSS Nicu Gane);

Juniori – Categoria Ușoară: Locul 1 – Mitrea Florin (CSM Suceava);

Junioare II – Individual: Locul 3 – Rusu Maria Magdalena (CSS Nicu Gane), Locul 4 – Dănuț Elena (CSM Suceava);

Juniori III – Individual: Locul 3 – Arteni Fîntînariu Florin Nicolae (CSM Suceava), Locul 8 – Onea Lucian (CSM Suceava);

Junioare III – Individual: Locul 3 – Moroșanu Giorgiana (CSS Nicu Gane), Locul 4 – Gitman Diana Alexandra (CSM Suceava), Locul 5 – Istrate Mihaela (ACS Nada Florilor);

Juniori I echipe 2M: Locul 1 – Pascari Cosmin, Staut Constantin (CSM Suceava);

Juniori II echipe 2M: Cojocaru Ionuț Cristian, Cornea Andrei Sebastian (CSS Nicu Gane), Locul 8 – Scutaru Flavius Gabriel, Iacob Paul (CSS Nicu Gane);

Junioare III echipe 2F: Locul 6 – Acatrinei Cristina Andreea, Grigore Iasmina Maria (CSM Suceava);

Juniori II echipe 4M: Locul 5 – Anton Florin Giani, Bucătariu Flavius Alexandru, Popovici Silviu Daniel, Șchiopoaea Iulian Gabriel (CSM Suceava).

Alex Săvescu