Arhive etichetă: canotaj csm suceava

Canotoarea Roșu Larisa Elena este campioană mondială cu barca de patru vâsle

La Trakai, în Lituania, s-au încheiat întrecerile din cadrul Campionatului Mondial de Canotaj Juniori.

Din cele 7 echipaje ale României, prezente în competiție, șase se întorc acasă cu medalii.

Palmaresul lotului național s-a îmbogățit cu două titluri mondiale (echipajele de dublu rame feminin și patru vâsle feminin), două medalii de argint (echipajele de patru rame feminin și dublu rame masculin) și două medalii de bronz (echipajele de patru rame masculin și opt rame cu cârmaci feminin).

În urma acestor rezultate, România s-a clasat pe primul loc în clasamentul națiunilor participante.

Canotorii suceveni au contribuit la obținerea a 3 medalii. Roșu Larisa Elena, de la CSM Suceava, este campioană mondială cu echipajul de patru vâsle feminin.

Ciobâcă Dumitru Alexandru, de la CSM Suceava, și Cojocarul Cristian Ionuț, de la CSS Nicu Gane Fălticeni, s-au aflat în barca de patru rame masculin, medaliată cu bronz.

Cu bronz au fost medaliate și sportivele Elena Dănuț (CSM Suceava) și Rusu Maria Magdalena (CSS Nicu Gane), componente ale bărcii de opt rame cu cârmaci feminin.

Echipajul României de opt rame cu cârmaci masculin prezent la Campionatul Mondial de Juniori, din care a făcut parte Cornea Andrei Sebastian (CSS Nicu Gane),  a evoluat în Finala B.

„Felicitări echipajelor noastre, staff-ului tehnic și mulțumiri tuturor celor care au făcut posibilă această performanță! Juniorii noștri continuă să crească zestrea de medalii pe care România le-a câștigat în acest an. Cu gândul la Campionatul Mondial de Seniori, mă bucur că juniorii noștri sunt gata să preia cu demnitate și rezultate mari responsabilitătile seniorilor”, a transmis de Elisabeta Lipă, președintele Federației Române de Canotaj, la aflarea rezultatelor.

Medalie de argint – Echipajul patru rame feminin: Acsinte Ioana-Irina, Juncanariu Geanina Dumitrita, Onciu Elena-Cătălina și Baletchi Alina-Maria.

Medalie de aur – Echipajul dublu rame feminin: Ailincăi Adriana și Tivodariu Maria.

Medalie de argint – Echipajul dublu rame masculin: Ștefan-Constantin, Lehaci Florin-Sorin.

Medalie de bronz – Echipajul patru rame masculin: Ciobîcă Dumitru Alexandru, Chelaru Nicu Iulian, Cojocaru Cristian Ionuț și Huc Ciprian.

Medalie de aur – Echipajul patru vâsle feminin: Roșu Larisa Elena, Grapinoiu Andreea, Radis Simona Geanina, Maftei Tabita.

Medalie de bronz – Echipajul opt rame cu cârmaci feminin: Dănut Elena, Ciritel Elena Cosmina, Andron Monca Georgiana, Moroșan Ioana Mădălina, Popa Andreea, Dinulescu Raluca Georgiana, Rusu Maria Magdalena, Rusu Vasilica Alexandra si Stefania Petreanu.

CM Lituania - bronz patru rame masculin

Canotorii suceveni luptă pentru medaliile Campionatului Mondial de Juniori din Lituania

În perioada 2-6 august 2017, în Lituania, la Trakai, se desfășoară Campionatul Mondial de Canotaj Juniori.

România participă la această competiție cu șapte echipaje. Între sportivii selecționați se regăsesc și canotori de la CSS Nicu Gane Fălticeni și CSM Suceava, pregătiți de antrenorii Vasile Avrămia, Ana Avrămia și Ioan Despa.

Lotul României este format din următoarele echipaje:

JM2- dublu rame masculin

Berariu Ștefan Constantin
Lehaci Florin Sorin

JM4- patru rame fara carmaci masculin

Ciobîcă Dumitru Alexandru (CSM Suceava)
Chelaru Nicu Iulian
Cojocaru Cristian Ionut (CSS Nicu Gane Fălticeni)
Huc Ciprian

JM8+ Bucur Dumitru Valentin
Simion Dorin
Lungu Andrei
Danciu Alexandru Laurentiu
Niță Ștefan Robert
Cornea Andrei Sebastian (CSS Nicu Gane Fălticeni)
Vlad Georgel Bogdan
Cireașă Marian
Maliș Andrei Valentin

JW2- dublu rame fete

Ailincăi Adriana
Tivodariu Maria

JW4- – patru rame fără cârmaci feminin

Acsinte Ioana
Onciu Elena Cătălina
Juncanariu Geanina Dumitrița
Balețchi Alina Maria

JW4x – patru vâsle feminin

Roșu Larisa Elena (CSM Suceava)
Grăpinoiu Andreea
Radiș Simona Geanina
Maftei Tabita

JW 8+ opt rame cu cârmaci feminin

Dănuț Elena (CSM Suceava)
Ciritel Elena Cosmina
Andron Monica Georgiana
Moroșan Ioana Mădălina
Popa Andreea
Dinulescu Raluca Georgiana
Rusu Maria Magdalena (CSS Nicu Gane Fălticeni)
Rusu Vasilica Alexandra
Petreanu Victoria Ștefania

În prima zi de competiție, un echipaj al României a ajuns direct în finală, iar alte patru echipe s-au calificat pentru semifinale.

Echipajul feminin 8+1 (Dănuț Elena, Ciritel Elena Cosmina, Andron Monica Georgiana, Moroșan Ioana Mădălina, Popa Andreea, Dinulescu Raluca Georgiana,Rusu Maria Magdalena, Rusu Vasilica Alexandra, Petreanu Victoria Ștefania) a ocupat primul loc în seria de calificări și va evolua în finala de duminică.

În semifinalele ce vor avea loc sâmbătă s-au calificat echipajele feminine de patru rame fără cârmaci (Acsinte Ioana, Onciu Elena Cătălina, Juncanariu Geanina Dumitrița, Balețchi Alina Maria), dublu rame (Ailincăi Adriana, Tivodariu Maria) și patru vâsle (Roșu Larisa Elena, Grăpinoiu Andreea, Radiș Simona Geanina, Maftei Tabita), cât și echipajul masculin de patru rame (Ciobîcă Dumitru Alexandru, Chelaru Nicu Iulian, Cojocaru Cristian Ionut, Huc Ciprian).

De asemenea, la dublu rame masculin, echipajul format din Ștefan-Constantin Berariu și Florin-Sorin Lehaci a ocupat locul al doilea și a participat la recalificările de vineri. Cei doi canotori au obținut calificarea în semifinala de sâmbătă.

Echipajul masculin de 8+1 (Dumitru-Valentin Bucur, Dorin Simion, Andrei Lungu, Alexandru-Laurențiu Danciu, Ștefan-Robert Niță, Andrei-Sebastian Cornea, Georgel-Bogdan Vlad, Marian Cireașă, Andrei-Valentin Maliș) a evoluat vineri în recalificări, obținând doar o clasare pe locul 3. În urma acestui rezultat, românii vor concura în finala B de duminică.