Arhive etichetă: campionatul mondial

Începe Campionatul Mondial de Fotbal din Rusia. Programul competiției

Programul complet al Campionatului Mondial de Fotbal – Rusia 2018

Joi 14 iunie
18,00 (ora Romaniei) Rusia – Arabia Saudita, la Moscova (stadionul Lujniki), in Grupa A

Vineri 15 iunie
15,00 Egipt – Uruguay, la Ekaterinburg (Ekaterinburg Arena), in Grupa A
18,00 Maroc – Iran, la Sankt Petersburg (stadionul Sankt Petersburg), in Grupa B
21,00 Portugalia – Spania, la Soci (stadionul Fist), in Grupa B

Sambata 16 iunie
13,00 Franta – Australia, la Kazan (Kazan Arena), in Grupa C
16,00 Argentina – Islanda, la Moscova (stadionul Spartak), in Grupa D
19,00 Peru – Danemarca, la Saransk (Mordovia Arena), in Grupa C
22,00 Croatia – Nigeria, la Kaliningrad (stadionul Kaliningrad), in Grupa D

Duminica 17 iunie
15,00 Costa Rica – Serbia, la Samara (Samara Arena), in Grupa E
18,00 Germania – Mexic, la Moscou (stadionul Lujniki), in Grupa F
21,00 Brazilia – Elvetia, la Rostov pe Don (Rostov Arena), in Grupa E

Luni 18 iunie
15,00 Suedia – Coree de Sud, la Nijnii Novgorod (stadionul Nijnii Novgorod), in Grupa F
18,00 Belgia – Panama, la Soci (stadionul Fist), in Grupa G
21,00 Tunisia – Anglia, la Volgograd (Volgograd Arena), in Grupa G

Marti 19 iunie
15,00 Columbia – Japonia, la Saransk (Mordovia Arena), in Grupa H
18,00 Polonia – Senegal, la Moscou (stadionul Spartak), in Grupa H
21,00 Rusia – Egipt, la Sankt Petersburg (stadionul Sankt Petersburg), in Grupa A

Miercuri 20 iunie
15,00 Portugalia – Maroc, la Moscova (stadionul Lujniki), in Grupa B
18,00 Uruguay – Arabia Saudita, la Rostov pe Don (Rostov Arena), in Grupa A
21,00 Iran – Spania, la Kazan (Kazan Arena), in Grupa B

Joi 21 iunie
15,00 Danemarca – Australia, la Samara (Samara Arena), in Grupa C
18,00 Franta – Peru, la Ekaterinburg (Ekaterinburg Arena), in Grupa C
21,00 Argentina – Croatia, la Nijnii Novgorod (stadionul Nijnii Novgorod), in Grupa D

Vineri 22 iunie
15,00 Brazilia – Costa Rica, la Sankt Petersburg (stadionul Sankt Petersburg), in Grupa E
18,00 Nigeria – Islanda, la Volgograd (Volgograd Arena), in Grupa D
21,00 Serbia – Elvetia, la Kaliningrad (stadionul Kaliningrad), in Grupa E

Sambata 23 iunie
15,00 Belgia – Tunisia, la Moscova (stadionul Spartak), in Grupa G
18,00 Coreea de Sud – Mexic, la Rostov pe Don (Rostov Arena), in Grupa F
21,00 Germania – Suedia, la Soci (stadionul Fist), in Grupa F

Duminica 24 iunie
15,00 Anglia – Panama, la Nijnii Novgorod (stadionul Nijnii Novgorod), in Grupa G
18,00 Japonia – Senegal, la Ekaterinburg (Ekaterinburg Arena), in Grupa H
21,00 Polonia – Columbia, la Kazan (Kazan Arena), in Grupa H

Luni 25 iunie
17,00 Arabia Saudita – Egipt, la Volgograd (Volgograd Arena), in Grupa A
17,00 Uruguay – Rusia, la Samara (Samara Arena), in Grupa A
21,00 Spania – Maroc, la Kaliningrad (stadionul Kaliningrad), in Grupa B
21,00 Iran – Portugalia, la Saransk (Mordovia Arena), in Grupa B

Marti 26 iunie
17,00 Danemarca – Franta, la Moscova (stadionul Lujniki), in Grupa C
17,00 Australia – Peru, la Soci (stadionul Fist), in Grupa C
21,00 Nigeria – Argentina, la Sankt Petersburg (stadionul Sankt Petersburg), in Grupa D
21,00 Islanda – Croatia, la Rostov pe Don (Rostov Arena), in Grupa D

Miercuri 27 iunie
17,00 Coreea de Sud – Germania, la Kazan (Kazan Arena), in Grupa F
17,00 Mexic – Suedia, la Ekaterinburg (Ekaterinburg Arena), in Grupa F
21,00 Serbia – Brazilia, la Moscova (stadionul Spartak), in Grupa E
21,00 Elvetia – Costa Rica, la Nijnii Novgorod (stadionul Nijnii Novgorod), in Grupa E

Joi 28 iunie
17,00 Japonia – Polonia, la Volgograd (Volgograd Arena), in Grupa H
17,00 Senegal – Columbia, la Samara (Samara Arena), in Grupa H
21,00 Anglia – Belgia, la Kaliningrad (stadionul Kaliningrad), in Grupa G
21,00 Panama – Tunisia, la Saransk (Mordovia Arena), in Grupa G

OPTIMILE DE FINALA
Sambata 30 iunie
17,00 primul loc in Grupa C – locul 2 in Grupa D, la Kazan (Kazan Arena), O1
21,00) primul loc in Grupa A – locul 2 in Grupa B, la Soci (stadionul Fist), O2

Duminica 1 iulie
17,00 primul loc in Grupa B – locul 2 in Grupa A, la Moscova (stadionul Lujniki) O5
21,00 primul loc in Grupa D – locul 2 in Grupa C, la Nijnii Novgorod (stadionul Nijnii Novgorod), O6

Luni 2 iulie
17,00 primul loc in Grupa E – locul 2 in Grupa F, la Samara (Samara Arena) O3
21,00 primul loc in Grupa G – locul 2 in Grupa H, la Rostov pe Don (Rostov Arena), O4

Marti 3 iulie
17,00 primul loc in Grupa F – locul 2 in Grupa E, la Sankt Petersburg (stadionul Sankt Petersburg), O7
21,00 primul loc in Grupa H – locul 2 in Grupa G, la Moscova (stadionul Spartak) O8

SFERTURI DE FINALA
Vineri 6 iulie
17,00 castigatoarea O1 – castigatoarea O2, la Nijnii Novgorod (stadionul Nijnii Novgorod), sfertul 1
21,00 castigatoarea O3 – castigatoarea O4, la Kazan (Kazan Arena), sfertul 2

Sambata 7 iulie
17,00 castigatoarea O7 – castigatoarea O8, la Samara (Samara Arena), sfertul 3
21,00 castigatoarea O5 – castigatoarea O6, la Soci (stadionul Fist), sfertul 4

SEMIFINALE
Marti 10 iulie
21,00 castigatoarea sfertului 1 – castigatoarea sfertului 2, la Sankt Petersburg (stadionul Sankt Petersburg)

Miercuri 11 iulie
21,00 castigatoarea sfertului 3 – castigatoarea sfertului 4, la Moscova (stadionul Lujniki)

FINALA MICA
Sambata 14 iulie
17,00 la Sankt Petersburg (stadionul Sankt Petersburg)

FINALA
Duminica 15 iulie
18,00, la Moscova (stadionul Lujniki).

cupa-mondiala-2018-programul-complet-al-turneului-joi-rusia-arabia-saudita-in-deschiderea-de-la-moscova_size6

Canotorii suceveni participă la Campionatul Mondial de Juniori și Tineret din Olanda

România va fi reprezentată de 75 de canotori la întrecerile Campionatului Mondial de Juniori și Tineret care se vor desfășura în perioada 21-28 august 2016 la Rotterdam, în Olanda.

Românii vor participa la noua probe de Tineret, în perioada 21-26 august, și opt probe de Juniori, în perioada 24-28 august.

Cel mai mare eveniment al canotajului mondial, organizat anual la finalul sezonului competitional, adună la start circa 2000 de sportivi din peste 60 de țări.

Canotajul sucevean nu lipsește din peisajul acestor întreceri mondiale. CSS Nicu Gane, ACS Nada Florilor și CSM Suceava dau sportivi de valoare la loturile naționale, însă vor fi prezenți și canotori care și-au făcut junioratul la aceste cluburi iar acum evoluează la cluburi mari din România.

La Tineret, ACS “Nada Florilor” Fălticeni îl va avea în barca de 8+1 pe rădășeneanul Ciprian Tudosă.

Mult mai experimentatele Elena Logofătu, în proba de patru vâsle, Ioana Vrânceanu și Viviana Iuliana Bejinariu, la dublu vâsle, sunt sucevencele în care canotajul românesc își pune speranțele pentru medalii în probele Campionatului Mondial de Tineret.

Avem suceveni și în probele Campionatului Mondial de Juniori. După pregătirea centralizată, duminică vor pleca spre Rotterdam alți șase canotori de la CSS Nicu Gane Fălticeni (Cojocaru Cristian în barca de 8+1 masculin / Bordei Gabriela în barca de 8+1 feminin), și de la CSM Suceava (Pascari Cosmin în 4 rame masculin / Ciobâcă Alexandru în 8+1 masculin / Dănuț Elena în 8+1 feminin / Roșu Larisa în proba de 4 vâsle feminin).

Urmează așadar o săptămână cu multe emoții și așteptări pentru antrenorii Vasile Avrămia, Ana Avrămia și Ioan Despa, la finalul unui sezon solicitant.campionatul_mondial_rotterdam

România debutează la Campionatul Mondial de Rugby din Anglia

romania-franta

În această seară, de la ora 22, echipa naţională a României debutează la Campionatul Mondial de Rugby din Anglia. Stejarii vor întâlni echipa Franţei, vicecampioana mondială, partida fiind programată pe Stadionul Olimpic din Londra,.

Între cele două selecţionate s-au disputat 51 de partide. Românii s-au impus de doar 8 ori, ultima dată în mai 1990. Cele două echipe s-au mai întâlnit de două ori în faza grupelor la Campionatul Mondial, în 1987 şi în 1991, francezii câştigând de fiecare dată.

Înaintea întâlnirii de astăzi, căpitanul Mihai Macovei s-a declarat încrezător în unitatea echipei, care ar putea fi punctul forte al stejarilor pentru un meci mare în faţa cocoşului galic.

Până la meciul României cu Franţa, astăzi mai sunt programate alte două partide foarte interesante: Scoţia – Japonia (ora 16.30) şi Australia – Fiji (ora 18.45).

Alex S. 

Naţionala de rugby a României prezentă la Campionatul Mondial din Anglia

nationala-de-rugby-a-romanieiNaționala de rugby a României a ajuns  Londra, unde pe 18 septembrie va debuta la a opta ediție a  Cupei Mondiale.

România face parte din grupa D și va întâlni, pe 23 septembrie, pe Olympic Stadium din Londra, Franța, vicecampioana mondială, pe 27 septembrie, pe Wembley, Irlanda, deținătoarea trofeului Six Nations, pe 6 octombrie, la Leicester, echipa Canadei, ultimul meci din grupă urmând să-l susțină pe 11 octombrie, la Exeter, contra Italiei.

Stejarii vor purta echipament cu însemne tradiționale românești pentru a spune lumii cine sunt, de unde vin și care este credința lor. La plecarea din România fiecare jucător și component al staff-ului tehnic a primit unul dintre cele mai vechi simboluri vestimentare autohtone, pileusul dacic.

Lotul României la Cupa Mondială:

Andrei Ursache, Otar Turashvili, Alexandru Țărus, Mihăiță Lazăr, Daniel Carpo, Andrei Rădoi, Eugen Căpățână, Sabin Strătilă, Adrian Apostol, Stelian Burcea,  Paula Kinikinilau, Horațiu Pungea, Valentin Ursache, Valentin Poparlan, Marius Antonescu, Florin Vlaicu, Paulică Ion, Johannes Van Heerden, Ovidiu Tonița, Viorel Lucaci, Mădălin Lemnaru,  Michael Wiringi, Florin Ioniță, Dănuț Dumbravă, Tudorel Bratu, Valentin Calafeteanu, Mihai Macovei (cpt), Csaba Gal, Florin Surugiu, Cătălin Fercu, Ionuț Botezatu

Staff: Lynn Howells – Antrenor principal, Neil Kelly – Antrenor apărare, Tincu Marius – Antrenor grămadă, EugenApjok – Antrenor de trei sferturi.

România a participat la toate cele șapte ediții ale Cupei Mondiale de până acum. Stejarii s-au calificat direct la Cupa Mondială, după ce au terminat pe locul secund Rugby Europe Championship, cu un total de 10 partide disputate, din care opt au fost victorii, un rezultat de egalitate și o înfrângere.

La Cupa Mondială, România a disputat 24 de meciuri, a câștigat cinci, a pierdut 19 și nu a înregistrat niciun rezultat de egalitate. Din cele cinci victorii obținute, patru s-au înregistrat în fața unor selectionate non-europene: 21-20 cu Zimbabwe (1987), 17-15 cu Fiji (1991), 27-25 cu SUA (1999) și 37-7 cu Namibia (2003). Singurul succes cu echipele din Europa datează din 2003, când s-a impus în fața Portugaliei cu 14-10.