Toate articolele de sportulfalticenean

Liga 3: Șomuz Fălticeni -KSE Târgu Secuiesc 2-2

Echipa locală de fotbal a fost nevoită să se mulțumească cu un singur punct după confruntarea din etapa a 5-a.

Meciul disputat sâmbătă, 21 septembrie, în Liga 3-a, s-a terminat cu scorul de 2-2.

Chiar dacă își doreau foarte mult să obțină prima victorie în fața propriilor suporteri, fotbaliștii echipei Șomuz Fălticeni s-au întrebuințat serior pentru a obține remiza, după ce au fost conduși cu 0-2 după primele 20 de minute ale jocului.

Eduard Julei a readus Fălticeniul în meci cu un gol marcat în minutul 28.

Știrea integrală poate fi citită în Cronica de Fălticeni

Europa League – Prima etapă /19 septembrie

GRUPA A

APOEL Nicosia – Dudelange 3-4
Qarabag – Sevilla 0-3

Clasamentul: 1. Sevilla 3, 2. Dudelange 3, 3. APOEL 0, 4. Qarabag 0

GRUPA B

Dinamo Kiev – Malmo 1-0
FC Copenhaga – Lugano 1-0

Clasamentul: 1. Dinamo Kiev 3, 2. Copenhaga 3, 3. Malmo 0, 4. Lugano 0

GRUPA C

FC Basel – Krasnodar 5-0
Getafe – Trabzonspor 1-0

Clasamentul: 1. Basel 3, 2. Getafe 3, 4. Trabzonspor 0, Krasnodar 0

GRUPA D

LASK – Rosenborg 1-0
PSV Eindhoven – Sporting Lisabona 3-2

Clasamentul: PSV 3, 2. LASK 3, 3. Sporting 0, Rosenborg 0

GRUPA E

CFR Cluj – Lazio Roma 2-1
Rennes – Celtic 1-1

Clasamentul: 1. CFR Cluj 3, 2. Celtic 1, 3. Rennes 1, Lazio 0

GRUPA F

Eintracht Frankfurt – Arsenal 0-3
Standard Liege – Vitoria Guimarares 2-0

Clasamentul: 1. Arsenal 3, 2. Standard Liege 3, 3. Guimares 0, 4. Eintracht 0

GRUPA G

FC Porto – Young Boys 2-1
Rangers – Feyenoord 1-0

Clasamentul: 1. Porto 3, 2. Rangers 3, 3. Young Boys 0, 4. Feyenoord 0

GRUPA H

Espanyol – Ferencvaros 1-1
Ludogorets – TSKA Moscova 5-1 (Claudiu Keseru a marcat 3 goluri pentru bulgari)

Clasamentul: 1. Ludogorets 3, 2. Ferencvaros 1, 3. Espanyol 1, 4. TSKA Moscova 0

GRUPA I

Gent – Saint-Etienne 3-2
Wolfsburg – Oleksandriya 3-1

Clasamentul: 1. Wolfsburg 3, 2. Gent 3, 3. Saint Etienne 0, 4. Oleksandriya 0

GRUPA J

Borussia M’Gladbach – Wolfsberger 0-4
AS Roma – Istanbul BB 40

Clasamentul: 1. Wolfsberger 3, 2. Roma 3, 3. Istanbul BB 0, 4. M’Gladbach 0

GRUPA K

Slovan Bratislava – Besiktas 4-2
Wolverhampton – Braga 0-1

Clasamentul: 1. Slovan 3, 2. Braga 3, 3. Besiktas 0, 4. Wolverhampton 0

GRUPA L

Manchester United – Astana 1-0
Partizan Belgrad – AZ Alkmaar 2-2

Clasamentul: 1. Manchester United 3, 2. Alkmaar 1, 3. Partizan 1, 4. Astana 0

UCL: Rezultatele primei etape 17-18 septembrie 2019

Lyon 1 – 1 Zenit Vezi evenimente Mai multe informaţii
Inter Milan 1 – 1 Slavia Praga Vezi evenimente Mai multe informaţii
Chelsea 0 – 1 Valencia Vezi evenimente Mai multe informaţii
Ajax Amsterdam 3 – 0 Lille Vezi evenimente Mai multe informaţii
Benfica 1 – 2 RB Leipzig Vezi evenimente Mai multe informaţii
Dortmund 0 – 0 Barcelona Mai multe informaţii
Napoli 2 – 0 Liverpool Vezi evenimente Mai multe informaţii
FC Salzburg 6 – 2 Genk Vezi evenimente Mai multe informaţii
Club Brugge 0 – 0 Galatasaray Mai multe informaţii
Olympiakos 2 – 2 Tottenham Vezi evenimente Mai multe informaţii
Paris SG 3 – 0 Real Madrid Vezi evenimente Mai multe informaţii
Bayern München 3 – 0 Crvena Zvezda Vezi evenimente Mai multe informaţii
Şahtior Doneţk 0 – 3 Manchester City Vezi evenimente Mai multe informaţii
Dinamo Zagreb 4 – 0 Atalanta Vezi evenimente Mai multe informaţii
Atletico Madrid 2 – 2 Juventus Vezi evenimente Mai multe informaţii
Leverkusen 1 – 2 Lokomotiv Moskva

Phoenix Suceava reîncepe cursurile de baschet în Fălticeni

Clubul Phoenix Suceava anunta reinceperea activitatii sportive in Municipiul Fălticeni.
In perioada 18 – 30.09.2019 se va realiza completarea grupelor de initiere pentru copiii (fete si baieti): U10 (copii nascuti 2010-2011), U12 (copii nascuti 2008-2009), U14 (copii nascuti 2006-2007).
Pentru detalii si program va rugam apelati 0757 / 388 269 sau printr-un mesaj pe pagina oficiala a clubului sportiv: ACS Phoenix Suceava.

Foresta Făltieni – Grupa 2012 s-a clasat pe locul 3 la Cupa CSO Buhuși

Echipa pregătită de profesorul Dumitru Hreamătă s-a clasat pe locul 3 în urma participării la Cupa CSO Buhuși

Competiția a avut loc duminică, 15 septembrie 2019.

Rezultatele Forestei:

Foresta Fălticeni – LPS Piatra Neamț 1-0

Foresta Fălticeni – Viva Buhuși 2-0

Foresta Fălticeni – Aripile Bacău 0-1

Foresta Fălticeni – CSO Buhuși 4-0

Foresta Fălticeni – FC Joy Bacău 0-5

Foresta: Iustina Ciubotariu, Luciana Turnea, Andi Monoranu, Mihai Caciuc, Răzvan Slabu, Denis Florea, Ianis Postică, Alex Păduraru, Victor Grigoraș și Izabela Țugui.

Canotorii fălticeneni au câștigat două medalii la Campionatul Național de seniori

La mijlocul săptămânii trecute, 11-12 septembrie 2019, la Snagov, Federația Română de Canotaj a organizat Campionatul Național de Seniori și Tineret.

Competiția a reunit la start 73 de echipaje și 173 de sportivi din 8 cluburi sportive: CSU Politehnica Timișoara, CS Dinamo București, ACS „Nada Florilor” Fălticeni, CSA Steaua București, CSM Timișoara, CS Mureșul, CS Olimpia București și CSM Bucuresti

Citește știrea întegrală în Cronica de Fălticeni

Siretul Dolhasca a preluat șefia clasamentului în Liga a 4-a

Siretul Dolhasca a urcat pe prima poziție a clasamentului, profitând de înfrângerea usturătoare suferită de FC Pojorâta.

În aceeași notă, Șomuzul Preutești a învins categoric campioana Viitorul Liteni și a urcat pe locul doi. Echipa din Liteni a avut avantaj la pauză.

Citește știrea integrală în Cronica de Fălticeni

 

Liga 3: Sporting Liești – Șomuz Fălticeni 1-1

Șomuz Fălticeni este din nou pe plus în clasamentul adevărului, după remiza obținută pe terenul echipei Sporting Liești.

Așa cum afirmam înaintea disputării partidei, fălticenenii au avut parte de un adversar incomod, care pierde greu puncte pe propriul teren.

Gălățenii au început bine jocul și de această dată, mult mai prezenți în jumătatea Șomuzului. Gazdele au marcat la cea mai mare ocazie avută.

Citește știrea integrală în Cronica de Fălticeni

Sandu Gabriel Gheorghiță de la CSS Nicu Gane Fălticeni s-a clasat pe locul 2 la Balcaniada de canotaj din Serbia

Romania a cucerit la această ediție 7 medalii de aur, 6 medalii de argint și 2 medalii de bronz.

Între performerii României se regăsește și un sportiv al secției de canotaj CSS “Nicu Gane” Fălticeni.

Sandu Gabriel Gheorghiță, elevul antrenorului Vasile Avrămia, s-a clasat pe locul 2 cu echipajul masculin în proba de opt plus plus cârmaci – juniori II.

Citește știrea integrală în Cronica de Fălticeni

CSS Nicu Gane Fălticeni a ratat calificarea la Turneul final al Campionatului Național – Divizia Minivolei

Rezultatele turneelor semifinale organizate în perioada 19-20 aprilie 2019.

Minivolei (m): Rezultatele grupelor semifinale II

Seria I (Fălticeni)

S-au calificat: CSM București și CSS Zalău.

Vineri, 19 aprilie

CSS Zalău – CSM București 0-3

CSS Tulcea – Nicu Gane Fălticeni 3-0

CSS Zalău – CSS Tulcea 3-2

CSM București – Nicu Gane Fălticeni 3-1

Sâmbătă, 20 aprilie

CSS Tulcea – CSM București 2-3

Nicu Gane Fălticeni – CSS Zalău 0-3

Seria a II-a (Baia Mare)

S-au calificat: AV Marius Lazăr Zalău și CSS 2 Baia Mare.

Vineri, 19 aprilie

CSS Blaj – CSS 2 Baia Mare 3-2

AV Marius Lazăr Zalău – CSS Caransebeș 3-0

Sâmbătă, 20 aprilie

CSS Blaj – CSS Caransebeș 3-0

CSS Baia Mare – AV Marius Lazăr Zalău 3-1

AV Marius Lazăr Zalău – CSS Blaj 3-0

CSS Baia Mare – CSS Caransebeș 3-2