Șomuz Fălticeni pierde la scor amicalul cu Foresta Suceava

După două victorii, cu FC Botoșani 2 și LPS Suceava, a venit și prima îngrângere pentru Șomuz Fălticeni în perioada de pregătire.

Echipa pregătită de Geo Stanca a fost învinsă cu 6-2 de Foresta Suceava. Jocul s-a disputat sâmbătă, 16 februarie 2019, de la ora 13.00, pe terenul sintetic din campusul LPS Suceava.

Știrea integrală în Cronica de Fălticeni

Rezultate ale echipelor din Liga 3/ Seria 1, în jocurile amicale

Cu două săptămâni înainte de debutul retului, echipele din Liga a 3-a, Seria 1, au programate jocuri de pregătire.

Rezultatele înregistrate vineri și sâmbătă, 15-16 februarie 2019: 

UCAM B Murcia – Oțelul Galați 0-2 (jucat în Spania)

Petrolul Ploiești – Gloria Buzău 1-1

Stiinta Miroslava – SR Brasov 3-1

CSM Ceahlăul Piatra Neamț – CSM Bucovina Rădăuți 0-2

Foresta Suceava – Șomuz Fălticeni 6-2

Sporting Liești – CSM Focșani 1-1

Unirea Slobozia – Metalul Buzău 2-1

Foresta Fălticeni pe locul 4 la turneul ENJOY SPORTS WINTER CUP

Grupa 2009 a clubului Foresta Fălticeni 2016 a participat, la sfârșitul săptămânii trecute, la ENJOY SPORTS WINTER CUP, cel mai important turneu de fotbal indoor al începutului de an, organizat la Brașov.

Evenimentul sportiv, ajuns la cea de-a zecea ediție, se desfășoară pe durata mai multor săptămâni, pe categorii de vârstă, atât pentru băieți cât și pentru fete,

La Grupa 2009, competiția a dus la start 27 de echipe.

Foresta Fălticeni, echipă pregătită de antrenorul Andrei Aileni, a început turneul în Grupa A, alături de echipele Dinamo București și NN Făgărași.

Spectatorii au avut parte de meciuri pline de suspans și de fotbal bun, cu jucători talentați și galerii gălăgioase.

Spre cinstea lor, fălticenenii au avut o prestație foarte bună. Echipa s-a calificat de pe primul loc în faza grupelor, cu două victorii, apoi a avut un parcurs la fel de bun până în semifinale, unde a fost învinsă după executarea loviturilor de departajare.

La final Foresta a fost nevoită să se mulțumească cu locul 4, o clasare meritorie pentru echipele de juniori ale clubului din Fălticeni.

Pe primele 3 poziții s-au clasat: C.S. Petrosport Ploiesti, Junior Brașov și Celta Vigo Brașov.

Rezultatele grupei 2009 – Foresta Fălticeni:
Foresta-NN Făgăraș 2-1
Foresta – Dinamo București 4-0
Foresta – Stars Brăila 1-1
Foresta-Luceafărul Cluj 1-0
Foresta-Junior Brașov 1-1(1-3 la penalty – semifinală)
Foresta-Celta Vigo Brașov 1-5 (finala mică)

Din lotul de jucatori au făcut parte: Zegleanu Bogdan, Cornea David, Onofrei Lucian, Bernaschi Gabi, Fîntânariu Ștefan, Sofronea Andrei, Armanu Răzvan, Nedelcu Darius, Ursachi Alberto, Blanaru Jason.

Sursa: Cronica de Fălticeni

Pregătire: LPS Suceava – ACS Șomuz Fălticeni 3-8

LPS Suceava – ACS Șomuz Fălticeni 3-8 (0-4 / 2-1/ 1-3)

În cadrul programului de pregătire pentru returul Ligii a 3-a, Șomuz Fălticeni a susținut un nou de pregătire, în compania echipei LPS Suceava.

Jocul s-a disputat duminică, 10 februarie 2019, pe terenul sintetic al Liceului cu Program Sportiv Suceava.

Pentru a rula cât mai mulți dintre jucătorii pe care clubul îi testează în această perioadă, s-au disputat 3 reprize a câte 40 de minute.

Fălticenenii s-au impus cu 8-3. Golurile au fost marcate de Damian (3 goluri), Tomescu George (2 goluri), Luchian Lucian (2 goluri), Ailenei Florin.

“Meciul de astăzi, disputat în compania celor de la LPS Suceava, a fost împărțit în 3 reprize de cîte 40 de minute. Acest format ne-a permis rularea mai multor jucatori, inclusiv câțiva tineri care au început cursurile la Școala Militară de Subofițeri de Jandarmi Fălticeni.

Suntem mulțumiți de evoluția și atitudinea jucătorilor. Echipa are un trend asccendent din punct de vedere fizic și moral.

Urmează să decidem care sunt jucătorii ce pot evolua la nivelul Ligii a 3-a. Multumim celor de la Suceava pentru găzduire”, ne-a declarat antrenorul Geo Stanca.

Șomuz (formula de start): Pascal A. – Ailenei Fl., Kuruc N., Cotiugă C., Neagoe G., Mircescu D., Mreană, Damian, Julei, Tomescu G., Luchian L.

A doua formulă: Ungureanu –Kuruc N., Șandru N., Ailenei Fl., Neagoe, Timiș, Mirecescu D., Damian, Julei E., Severin C., Tomescu G. Au mai intrat: Popovici G., Podgorodețchi V, Murărașu, Negură, Găinariu, Constantinovici, Toma D.

Următorul joc de pregătire este programat sâmbătă, 16 februarie, pe terenul sintetic LPS Suceava, în compania Forestei Suceava.

CN Nicu Gane Fălticeni merge la Galați cu șanse minime de calificare la turneul final al Cupei României

La mijlocul acestei săptămâni, CN „Nicu Gane” Fălticeni a întâlnit, pe teren propriu, echipa CS United Galați, într-un meci care a contat pentru prima manșă a optimilor Cupei României – Futsal Under 19.

În prima repriză fălticenenii au ratat numeroase ocazii de gol, inclusiv trei lovituri de pedeapsă, iar oaspeții au avut avantaj de 1 gol.

Diferența a crescut în repriza secundă, până la 5 goluri. Pe final, fălticenenii au reușit să marcheze de 3 ori, iar CN Nicu Gane păstrează șanse minime de calificare în returul programat pe data de 17 feruarie 2019.

Pentru echipa pregătită de Marcel Irimie au marcat Tiberiu Piciu și Sergiu Sava (2 goluri).

CN Nicu Gane: Blanariu Sergiu, Andrei Giuliano – Pintilei Andrei, Pintilei Petrică, Piciu Tiberiu, Croitoru Paul, Sava Sergiu, Simion Flavius, Simion Stefan, Mardari Mihai, Botezatu Codruț, Dascălu Ionuț, Nistor Emanuel, Chiriac Florin, Ciursa Alexandru.

„Primul joc din acest sezon ne-a adus în față cel mai puternic adversar pe care îl puteam întâlni în această fază.

Chiar dacă am pierdut acest joc, baieții noștri s-au mobilizat și au arătat o determinare care îmi dă speranțe că în acest retur de campionat vom face o figură frumoasă.

Doar lipsa de inspiratie la finalizare a făcut să nu căștigăm. Ne așteaptă un meci foarte greu la Galați, însă am convingerea că vom reuși să facem un joc bun și acolo, jucându-ne șansa până la capăt.

Felicit băieții pentru modul cum s-au luptat și au încercat până în ultima secundă să obțină un rezultat bun. Le mulțumesc și tuturor celor care ne-au susținut. Mă bucur pentru faptul că avem din ce în ce mai mulți suținători la meciuri și sper ca prin evoluțiile viitoare să îi determinăm să fie alături de noi în continuare”, ne-a declarat antrenorul Marcel Irimie.

Sursa: Cronica de Fălticeni

CN Nicu Gane Fălticeni întâlnește echipa United Galați în optimile Cupei României – Futsal U19

Sala de sport „Gabriel Udișteanu” din Fălticeni va găzdui, miercuri, 6 februarie, de la ora 16.00, prima manșă a întâlnirii din Cupa României – Futsal Juniori U19, dintre echipa locală CN „Nicu Gane” Fălticeni și United Galați.

Partida se dispută în cadrul optimilor de finală. Returul este programat pe data de 17 februarie, la Galați.

Miza acestei duble o reprezintă calificarea la turneul final al Cupei României.

Pentru fălticeneni va fi primul meci oficial din acest an. Chiar dacă adversarul este unul foarte puternic, antrenorul Marcel Irimie este încrezător că elevii săi se vor mobiliza pentru un rezultat bun.

United Galați este în acest moment cea mai bună echipă în competițiile Juniorilor Under 19 organizate de Federația Română de Fotbal, neînvinsă în campionat, cu 60 de goluri marcate și doar 7 primite.

Chiar dacă momentan ocupă ultimul loc în campionat, CN Nicu Gane Fălticeni a reușit performanța de a se califica în optimile Cupei României, după ce a eliminat echipa Sporting Darabani, liderul campionatului, în prima serie.

„Vă așteptăm în număr cât mai mare să fiți alături de băieții noștri, în încercarea de a obține calificarea la Turneul Final al Cupei Romaniei”, este îndemnul transmis de antrenorul Marcel Irimie celor care susțin sportul fălticenean.

Accesul publicului este gratuit!

Sursa: Cronica de Fălticeni

Canotorii suceveni au concurat la Fălticeni pentru Cupa României la Ergometru

Canotorii din Fălticeni și Suceava au participat, la sfârșitul săptămânii trecute (sâmbătă, 2 februarie 2019 – n.n.), la primul eveniment din calendarul competițional intern.

Federația Română de Canotaj a organizat Cupa României la Ergometru, juniori și seniori, în centrele zonale de la Izvorani, Timișoara, Snagov, Fălticeni, Orșova, Iași, Năvădari, și în localitatea italiană Piediluco (unde se pregătesc canotorii din loturile olimpice).

La Fălticeni, în Sala de sport a Colegiului Național „Nicu Gane”, au concurat canotorii de la CSS Nicu Gane Fălticeni, CSM Suceava, ACS Nada Florilor Fălticeni, CS Botoșani, LPS Piatra Neamț și CS Ceahlăul Piatra Neamț.

În urma centralizării rezultatelor, canotorii din Fălticeni au obținut 4 clasări pe podium. Alte 8 clasări pe podium au fost obținute de canotorii de la CSM Suceava.

Rezultatele canotorilor din Fălticeni și Suceava:

Juniori:

Juniori I / Simplu:  1. Arteni Fîntânariu Florin Nicolae (CSM Suceava); 13. Gavril Andrei Constantin (CSS Nicu Gane).

Junioare I / Simplu: 6. Moroșanu Georgiana (CSS Nicu Gane); 8. Chiriloaea Georgiana Florentina (CSM Suceava).

Juniori II / Simplu: 10. Pleșescu Cosmin Iulian (CSM Suceava).

Junioare II / Simplu: 2. Neculăeasa Florentina Giorgiana (CSM Suceava); 6. Beresnicu Larisa Elena.

Juniori III / Simplu: 1. Vasilache Andrei Iulian (CSS Nicu Gane); 2. Avăcăriței Antonel (CSM Suceava); 3. Tașcă Sebastian Alexandru (CSS Nicu Gane).

Junioare III / Simplu: 2. Ailincăi Denisa Cristina (CSM Suceava); 6. Vasilache Ioana Andreea (CSS Nicu Gane); 8. Gușă Shara Ștefania (CSS Nicu Gane); 10. Cantoriu Iuliana Irina (CSS Nicu Gane).

Juniori Categorie Ușoară: 1. Pavăl Constantin Iulian (ACS Nada Florilor Fălticeni); 2. Calistru Remus Marinică (CSM Suceava); 3. Vultur Gabriel (ACS Nada Florilor Fălticeni); 4. Petrariu Adrian (CSS Nicu Gane).

Juniori I / Dublu: 3. Iacob Georgel Viorel și Onea Petru Lucian (CSM Suceava).

Junioare I / Dublu: 5. Vultur Andreea și Moșneagu Denisa Gabriel (CSS Nicu Gane).

Juniori II / Dublu: 2. Ciornei Andrei Petru și Munteanu Alexandru Valentin (CSM Suceava); 4. Nițan Alexandru și Sandu Gabriel Ghiorghiță (CSS Nicu Gane); 7. Ciocan Vasile Eduard și Gheorghiță Petrică.

Junioare II / Dublu: 2. Filipovici Paula Ecaterina și Popa Petruța Ionela (CSM Suceava); 7. Balan Larisa Georgică și Loghin Ana Maria (CSM Suceava).

Seniori

Seniori / Simplu: 3. Ciobâcă Dumitru Alexandru (CSM Suceava); 5. Adamovici Sebastian (ACS Nada Florilor Fălticeni).

Următoarele competiții se vor desfășura tot pe ergometru, la Piatra Neamț, la începutul lunii martie. Atunci sunt programate Campionatele Naționale Individual și Echipe (juniori și seniori).

Prima ieșire pe apă într-o întrecere oficială va avea loc în perioada 17-20 aprilie 2019, la Timișoara, cu ocazia Campionatului Național de Fond (seniori, tineret și juniori).

Sursa: Cronica de Fălticeni

Pregătire Liga 3: FC Botoșani II – ACS Șomuz Fălticeni 1-3

După două săptămâni de la debutul pregătirii de iarnă, ACS Șomuz Fălticeni a disputat primul joc amical din această iarnă.

Duminică, 3 februarie 2019, pe terenul sintetic al Stadionul „Constantinescu Nehoi”, din municipiul Roman, fălticenenii au întâlnit echipa secundă a celor de la FC Botoșani.

Echipa pregătită de Geo Stanca și Iulian Darabă s-a impus cu 3-1 în fața colegei de serie, prin reușitele semnate de George Tomescu (2 goluri în prima repriză) și moldoveanul Vadim Podgorodețchi (în repriza a 2-a).

ACS Șomuz Fălticeni a făcut deplasarea cu 22 de jucători, care au avut ocazia să evolueze în acest joc.

Știrea integrală în Cronica de Fălticeni