Liga 4: Șomuzul Preutești confirmă și rămâne lider în campionat după 5 etape

Etapă favorabilă echipelor din zona Fălticeni.

Cu excepția Liteniului, care a pierdut surprinzător la Vatra Moldoviței, celelalte trei echipe din zona Fălticeni au obținut victorii concludente.

Preuteștiul încheie etapa pe primul loc, poziție care acum nu mai este amenințată de Viitorul Liteni, în cazul unei victorii în restanța cu Zimbru Siret.

În schimb, alte 5 echipe pot amenința poziția Șomuzului, în cazul unor pași greșiți ai liderului.

Pentru prima dată în istoria recentă a fotbalului sucevean, o etapă a Ligii a 4-a a fost programată pe durata a 3 zile.

Motivul, trei partide din Liga a 4-a și una din Liga a 5-a, au fost incluse în proiectul “Football in Heaven”, al Asociației Județene de Fotbal Suceava.

Un grup de cronicari sportivi și jurnaliști, din mai multe țări europene, au poposit în nordul țării pentru a asista la evenimente fotbalistice din județele Suceava și Neamț. Programul din acest an a fost deschis vineri, la Roman, a continuat sâmbătă la Preutești și Pojorâta, duminică la Borca și Broșteni, și se va încheia luni, la Suceava (cu vizionarea partidei LPS Suceava- Juniorul Suceava).

Șomuzul Preutești – Amatorii Câmpulung 3-1 (2-0)

Pentru Șomuzul au marcat: Clim Ovidiu, Pânzariu Flavius, Gigică Daniel

Șomuzul: Dencef S. – Ailenei N., Ciurlă C., Ciurlă A., Vicu C. (Botezatu C.), Homneac T., Bosancu Ov., Clim Ov. (Vasiliu R.), Pânzariu Fl. (Gigică D.), Aileni A. (Sănduc N.), Vasiliu C.

Siretul Dolhasca – Sporting Poieni Solca 5-2 (3-1)

Au marcat pentru Siretul: Ferariu(2), Ghiarasim(2), Dascălu.

Siretul: Burduja, Dumitru, Ciobanu Alin, Costan Vlad, Darabă, Sava, Ferariu C., Ghiarasim, Dascălu, Beclea, Ciobanu Marius.

Rezerve: Matei, Cîrneală Romeo, Cîrneală Alex, Stoica, Chiriac, Srivac, Morosanu.

Rezultatele etapei a 5-a:

Siretul Dolhasca – Sporting Poieni Solca 5-2

FC Pojorâta – Viitorul Verești 6-1

Vânătorul Dorna Candrenilor – Recolta Fântânele 4-1

LPS Suceava- Juniorul Suceava (1/10 – ora 17.00)

Șomuzul Preutești – Amatorii Câmpulung 3-1

Zimbru Siret – Progresul Frătăuții Vechi 1-4

Victoria Vatra Moldoviței – Viitorul Liteni 3-1

Moldova Drăgușeni – Stejarul Cajvana 4-2

Clasament: 1. Șomuzul Preutești – 11p./ 2. Progresul Frătăuții Vechi – 10p./ 3. FC Pojorâta – 10p./ 4. Siretul Dolhasca – 9p./ 5. Moldova Drăgușeni – 9p./ 6. Victoria Vatra Moldoviței – 9p./ 7. Rarău Câmpulung – 7p./ 8. Recolta Fântânele – 7p./ 9. Viitorul Verești – 6p./ 10. Viitorul Liteni – 6p./ 11. Juniorul Suceava – 6p./ 12. Zimbru Siret – 4p./ 13. LPS Suceava – 3p./ 14. Vânătorul Dorna Candrenilor – 3p./ 15. Stejarul Cajvana – 1p./ 16. Sporting Poieni Solca – 1p.

Liga 5: Remiză obținută de Șomuz II Fălticeni Baia la Frasin.Violențe și meci întrerupt la Gălănești

În Liga a 5-a suceveană au fost programate astăzi partidele contând pentru Etapa a 4-a (în Seria 1) și Etapa a 3-a (în Seria a 2-a).

În Seria a 2-a, Șomuz II Fălticeni Baia a reușit al doilea rezultat pozitiv în jocurile disputate în deplasare. Baia a obținut o remiză, la Frasin, după ce gazdele au condus cu 2-0.

În schimb, Sporting Voința Bunești a fost învinsă cu 2-0, la Dumbrăveni,

Runda a avut parte și de momente tensionate, la meciul disputat la Gălănești, între echipa locală, Academica, și Concordia Grămești.

Jocul a fost întrerupt în minutul 62, la scorul de 3-1 pentru echipa gazdă.

Un jucător al echipei vizitatoare a primit al doilea cartonaș galben și urma să fie eliminat. Decizia l-a înfuriat pe acesta și au urmat scene reprobabile, care vor ajunge la comisia de disciplină a Asociației Județene de Fotbal Suceava.

Rezultate și clasamente

Liga 5 – Seria 1

Etapa a 4-a (30 septembrie 2018)

Unirea Horodnic de Sus – Bucovina Frătăuții Noi 5-0

Steaua Dumbrăveni – Sporting Voința Bunești 2-0

Academica Gălănești – Concordia Grămești 3-1 (întrerupt în min. 62)

Voința Zvoriștea – Polul Nord Brodina  8-2

Releul Mihoveni Șcheia – Viitorul Negostina 1-0

Locomotiva Dornești – Viitorul Adâncata 1-5 (ora 14 – Suhan)

Clasament: 1. Unirea Horodnic de Sus – 12p./ 2. Viitorul Negostina – 9p./ 3. Voința Zvoriștea – 9p./ 4. Concordia Grămești – 6p./ 5. Releul Mihoveni Șcheia – 6p./ 6. Steaua Dumbrăveni – 6p./ 7. Academica Gălănești – 6p./ 8.  Viitorul Adâncata – 6p./ 9. Sporting Voința Bunești – 3p./ 10. Bucovina Frătăuții Vechi – 3p./ 11. Polul Nord Brodina – 0p./ 12. Locomotiva Dornești – 0p.

Liga 5 – Seria a 2-a

Etapa a 3-a (30 septembrie 2018)

Balada Ciprian Porumbescu – a stat

Bradul Vama – Minerul Iacobeni 3-0

Bistrița Broșteni – Forestierul Frumosu 1-1

Voința Stroiești – Viitorul Valea Suhei 3-1

Avântul Frasin – Șomuz II Fălticeni Baia 2-2

Clasament: 1. Viitorul Stroiești – 9p./ 2. Bradul Vama – 6p./ 3. Forestierul Frumosu – 4p./ 4. Șomuz II Viitorul Baia – 4p./ 5. Bistrița Broșteni – 4p./ 6. Minerul Iacobeni – 3p./ 7. Balada Ciprian Porumbescu – 3p./ 8. Avântul Frasin – 1p./ 9. Viitorul Valea Suhei – 0p

Avântul Frasin – Șomuz II Fălticeni Baia 2-2

Pentru Baia au marcat: Amariei Alexandru și Pupăză Marius

Șomuz II Baia: Vamesu Adelin – Pupăză Marius, Ursache Octavian (Liță Marian), Bucovineanu Daniel, Ilie Paul, Cazacu Andrei, Nechitoaia Constantin, Oniga Ilie, Atomei Ciprian (Spinare Andrei), Nechitoaia Bogdan (Amariei Alexandru), Spinare Cristian.

Rezerve neutilizate: Aioanei Vlăduț, Zegleanu Florin, Ungureanu Valentin.

Liga 2 Futsal: Kereszthegy Remetea – Pro Academy Fălticeni

Kereszthegy Remetea – Pro Academy Falticeni 8-3 (5-0)

Au marcat pentru Pro Academy : Bejenariu Andrei, Nichitoaia Constantin și Bostan Daniel

Pro Academy: Năstase Alexandru, Blanariu Sergiu, Pintilei Andrei, Bejenariu Andrei, Nichitoaia Constantin, Bostan Daniel, Gagiu Ionuț, Cristea Ciprian și Dolceanu Mihai.

Antrenor Marcel Irimie.

Reprezentanta județului Suceava în cel de-al doilea eșalon al Campionatului Național de Futsal, Pro Academy Fălticeni, a suferit a doua înfrângere consecutivă, în deplasarea de la Remetea.

Meciul s-a disputat sâmbătă, 29 septembrie 2018, și a contat pentru prima etapă. Jocul a fost reprogramat la solicitarea fălticenenilor.

În urma celor două ânfrângeri, Pro Academy ocupă ultima poziție a clasamentului.

În etapa a 3-a, sâmbătă, 6 octombrie (ora 19.00), echipa din Fălticeni va juca în deplasare, la Futsal Ceahlăul Piatra Neamț.

“Al doilea meci a reprezentat o nouă lecție pentru noi. Am întâlnit un adversar care în prima repriză a speculat fiecare greșeală a noastră, iar la pauză am intrat cu un handicap de 5 goluri.

Repriza a doua am abordat-o cu o altă atitudine și am reușit să avem un joc mai bun. Am speranta că vom reuși să creștem de la meci la meci și, chiar dacă în următoarele jocuri rezultatele nu vor fi pozitive, sunt sigur că într-un viitor nu foarte îndepărtat vom reuși să jucăm de la egal la egal cu fiecare adversar.

Țin să remarc comportamentul jucatorilor si al staff-ului de la echipa gazdă, precum și fair-play-ul de care au dat dovada spectatorii care au umplut sala din comuna harghiteană. Am rămas plăcut impresionați de modul în care suporterii au apreciat jocul, încurajând echipa gazdă și aplaudând fazele reușite ale echipei noastre”, ne-a declarat antrenorul Marcel Irimie.


Clasament după etapa a 2-a

Loc Echipa M V E I Gol +/- Pct
1. CSM Târgu Mureș 2 2 0 0 20-10 10 6
2. Fortius 2014 Buzău 2 2 0 0 14-6 8 6
3. Kereszthegy Remetea 2 2 0 0 13-6 7 6
4. C.S. KSE Târgu Secuiesc 1 1 0 0 12-10 2 3
5. AS Inter Gheorgheni 2 1 0 1 7-9 -2 3
6. United 2 Galați 1 0 0 1 3-5 -2 0
7. Futsal Ceahlăul Piatra Neamț 2 0 0 2 9-12 -3 0
8. Pro-Tineret Sighișoara 2 0 0 2 14-24 -10 0
9. Pro Academy Fălticeni 2 0 0 2 6-16 -10 0

 

Liga 3: Programul și rezultatele etapei a 6-a

Vineri, 28 Septembrie
CSM Râmnicu Sărat – CSM Roman 6-1
CSM Paşcani – SCM Gloria Buzău 0-3
Sâmbătă, 29 Septembrie
KSE Târgu Secuiesc – Foresta Suceava 4-1
Metalul Buzău – CSM Focşani 1-1
Sporting Lieşti – Şomuz Fălticeni 2-0
Suporter Club Oţelul Galaţi – FC Botoşani 2 3-0
Sănătatea Darabani – ACSM Ceahlăul Piatra Neamţ 0-2
Duminică, 30 Septembrie
Ştiinţa Miroslava – Bucovina Rădăuţi 1-4
Liga 3, Seria 1 M V E I GOL PCT
1 ACS SC Oţelul Galaţi 6 5 1 0 13-0 16
2 SCM Gloria Buzău 6 4 2 0 14-5 14
3 CSM Focşani 6 4 2 0 8-2 14
4 KSE Târgu Secuiesc 6 4 0 2 14-7 12
5 Bucovina Rădăuţi 6 4 0 2 9-6 12
6 Foresta Suceava 6 3 1 2 10-8 10
7 Ştiinţa Miroslava 6 3 1 2 8-9 10
8 Sporting Lieşti 6 3 0 3 10-7 9
9 Ceahlăul Piatra Neamţ 6 3 0 3 7-5 9
10 Metalul Buzău 6 2 2 2 5-7 8
11 CSM Râmnicu Sărat 6 1 3 2 9-6 6
12 Sănătatea Darabani 6 2 0 4 6-17 6
13 CSM Paşcani 6 1 1 4 3-10 4
14 Şomuz Fălticeni 6 1 1 4 1-8 4
15 CSM Roman 6 1 0 5 4-15 3
16 FC Botoşani 2 6 0 0 6 3-12 0

La 1 minut de calificare! Bucovina Rădăuți eliminată din Cupa României după loviturile de departajare — FĂLTICENI ONLINE

Un minutul a despărţit-o pe Bucovina Rădăuţi de o calificare istorică în optimile Cupei României. Echipa din Liga a 3-a, antrenată de Dorin Goian, a deschis scorul pe final, în meciul cu Gaz Metan Mediaş, minutul 83, prin căpitanul Vasile Vitu, însă a fost egalată în minutul 90+2, după reușita lui Gomes Pinto Yazalde. După consumarea […]

via La 1 minut de calificare! Bucovina Rădăuți eliminată din Cupa României după loviturile de departajare — FĂLTICENI ONLINE

Atleții din Fălticeni au obținut 6 medalii la Crosul Sucevei

O echipă ambițioasă de atleți a Clubului Sportiv Școlar “Nicu Gane” a participat, la sfârșitul trecute, la cea de-a 4-a ediție a evenimentului atletic “Crosul Sucevei”.

Sute de alergători s-au prezentat la startul probelor, pe diverse categorii de vârstă, de la cei mai mici, ajungând la atleții de peste 50 de ani, de la amatori, la alergătătorii de performanță…

Din echipa care a făcut deplasarea de la Fălticeni,

Știrea integrală în Cronica de Fălticeni 

Liga 5: Prima victorie pentru Sporting Bunești. Șomuz Baia pierde acasă cu Stroieștiul

Liga 5 – Seria 1

Rezultatele etapei a 3-a (23 septembrie)

Locomotiva Dornești – Unirea Horodnic de Sus 3-4

Viitorul Adâncata – Releul Mihoveni Șcheia 1-5

Viitorul Negostina – Voința Zvoriștea 4-2

Polul Nord Brodina – Academica Gălănești 0-3

Sporting Voința Bunești – Bucovina Frătăuții Vechi 5-1

Concordia Grămești – Steaua Dumbrăveni

Clasament: 1. Unirea Horodnic de Sus – 9p./ 2. Viitorul Negostina – 9p./ 3. Concordia Grămești – 6p./ 4. Voința Zvoriștea – 6p./ 5. Releul Mihoveni Șcheia – 3p./ 6. Steaua Dumbrăveni – 3p./ 7. Academica Gălănești – 3p./ 8.  Viitorul Adâncata – 3p./ 9. Sporting Voința Bunești – 3p./ 10. Bucovina Frătăuții Vechi – 3p./ 11. Polul Nord Brodina – 0p./ 12. Locomotiva Dornești – 0p.

 

Liga 5 – Seria a 2-a

Rezultatele etapei a 2-a (23 septembrie)

Șomuz II Viitorul Baia – Viitorul Stroiești 0-1

Viitorul Valea Suhei – Bistrița Broșteni 1-2

Forestierul Frumosu – Bradul Vama 2-0

Minerul Iacobeni – Balada Ciprian Porumbescu 3-1

Clasament: 1. Viitorul Stroiești – 6p./ 2. Bradul Vama – 3p./ 3. Minerul Iacobeni – 3p./ 4. Balada Ciprian Porumbescu – 3p./ 5. Forestierul Frumosu – 3p./ 6. Bistrița Broșteni – 3p./ 7. Șomuz II Viitorul Baia – 3p./ 8. Viitorul Valea Suhei – 0p./ 9. Avântul Frasin – 0p.

Galerie foto: Șomuz II Viitorul Baia – Viitorul Stroiești

Under 13 – Rezultatele primei etape

Prima etapă 22-23 septembrie 2018

ACS Junior Cîmpulung Moldovenesc 14 – 0 CNN Gane Fălticeni 

Teren : Cimpulung ( ora 13:00)

A: Cojocaru Doru -(Gura Humorului)

A: Vieru Bogdan- (Gura Humorului)

 

CS Zimbrul Siret 1 – 3 Cs Gura Humorului 

Teren : Siret (ora 13:00 )

A: Popovici Sebastian- (Siret)

A: Stubianu Vlad-(Siret)

 

Csm Dorna Vatra Dornei 2 – 3 Acs Juniorul Suceava

Teren : Vatra Dornei ( ora 13:00)

A: Prodan Dorin-(Gura Humorului)

A: Prodan Adrian-(Gura Humorului)

 

LPS Suceava 4 – 0 Acs Foresta Falticeni 2016

Teren : Lps Suceava (21.09.2018  ora 18:00)

A: Ursache Lorica-(Suceava)

A: Galan Alex-(Suceava)

 

Acs Foresta Suceava 1 – 0 Acs Foresta Moldovita 1947 

Teren : Liteni (  03.10.2018 , ORA 16:00)

 A: Blanariu Alexandru – (Falticeni)

A: Vieru Adrian- (Falticeni)

 

Acs Somuz Falticeni 5 – 1 Csm Bucovina Radauti

Teren : Tineretului (23.09.2018 ora 11:00)

A: Vieru Adrian-(Falticeni)

A: Cova Ingrid-(Falticeni)