Cătălin Vasiliu la al 5-lea titlu de golgheter în fobalul sucevean

La final de sezon competițional, Asociația Județeană de Fotbal Suceava a premiat principalii marcatori în competițiile fotbalistice județene.

Cel mai prolific marcator, în Liga a 4-a, a fost și în acest an Cătălin Vasiliu, jucătorul și antrenorul echipei Șomuzul Preutești. Acesta a marcat de 27 de ori în întreg sezonul. Pentru Cătălin Vasiliu este al 5-lea titlu de golgheter.

Trofeul de golgheter a fost acordat în cadrul unei ceremonii, în pauza finalei Cupei României – Faza județeană.

Alte 3 trofee au fost acordate pentru: Emanuel Bejenariu (Voința Zvoriștea), golgheterul Ligii a 5-a, cu 22 de goluri; Andrei Vasile Ilie (FC Pojorâta) – 34 de goluri (Juniori A1); Denis Solovăstru (Juniorul Suceava) – 32 de goluri (Juniori C).

Începe Campionatul Mondial de Fotbal din Rusia. Programul competiției

Programul complet al Campionatului Mondial de Fotbal – Rusia 2018

Joi 14 iunie
18,00 (ora Romaniei) Rusia – Arabia Saudita, la Moscova (stadionul Lujniki), in Grupa A

Vineri 15 iunie
15,00 Egipt – Uruguay, la Ekaterinburg (Ekaterinburg Arena), in Grupa A
18,00 Maroc – Iran, la Sankt Petersburg (stadionul Sankt Petersburg), in Grupa B
21,00 Portugalia – Spania, la Soci (stadionul Fist), in Grupa B

Sambata 16 iunie
13,00 Franta – Australia, la Kazan (Kazan Arena), in Grupa C
16,00 Argentina – Islanda, la Moscova (stadionul Spartak), in Grupa D
19,00 Peru – Danemarca, la Saransk (Mordovia Arena), in Grupa C
22,00 Croatia – Nigeria, la Kaliningrad (stadionul Kaliningrad), in Grupa D

Duminica 17 iunie
15,00 Costa Rica – Serbia, la Samara (Samara Arena), in Grupa E
18,00 Germania – Mexic, la Moscou (stadionul Lujniki), in Grupa F
21,00 Brazilia – Elvetia, la Rostov pe Don (Rostov Arena), in Grupa E

Luni 18 iunie
15,00 Suedia – Coree de Sud, la Nijnii Novgorod (stadionul Nijnii Novgorod), in Grupa F
18,00 Belgia – Panama, la Soci (stadionul Fist), in Grupa G
21,00 Tunisia – Anglia, la Volgograd (Volgograd Arena), in Grupa G

Marti 19 iunie
15,00 Columbia – Japonia, la Saransk (Mordovia Arena), in Grupa H
18,00 Polonia – Senegal, la Moscou (stadionul Spartak), in Grupa H
21,00 Rusia – Egipt, la Sankt Petersburg (stadionul Sankt Petersburg), in Grupa A

Miercuri 20 iunie
15,00 Portugalia – Maroc, la Moscova (stadionul Lujniki), in Grupa B
18,00 Uruguay – Arabia Saudita, la Rostov pe Don (Rostov Arena), in Grupa A
21,00 Iran – Spania, la Kazan (Kazan Arena), in Grupa B

Joi 21 iunie
15,00 Danemarca – Australia, la Samara (Samara Arena), in Grupa C
18,00 Franta – Peru, la Ekaterinburg (Ekaterinburg Arena), in Grupa C
21,00 Argentina – Croatia, la Nijnii Novgorod (stadionul Nijnii Novgorod), in Grupa D

Vineri 22 iunie
15,00 Brazilia – Costa Rica, la Sankt Petersburg (stadionul Sankt Petersburg), in Grupa E
18,00 Nigeria – Islanda, la Volgograd (Volgograd Arena), in Grupa D
21,00 Serbia – Elvetia, la Kaliningrad (stadionul Kaliningrad), in Grupa E

Sambata 23 iunie
15,00 Belgia – Tunisia, la Moscova (stadionul Spartak), in Grupa G
18,00 Coreea de Sud – Mexic, la Rostov pe Don (Rostov Arena), in Grupa F
21,00 Germania – Suedia, la Soci (stadionul Fist), in Grupa F

Duminica 24 iunie
15,00 Anglia – Panama, la Nijnii Novgorod (stadionul Nijnii Novgorod), in Grupa G
18,00 Japonia – Senegal, la Ekaterinburg (Ekaterinburg Arena), in Grupa H
21,00 Polonia – Columbia, la Kazan (Kazan Arena), in Grupa H

Luni 25 iunie
17,00 Arabia Saudita – Egipt, la Volgograd (Volgograd Arena), in Grupa A
17,00 Uruguay – Rusia, la Samara (Samara Arena), in Grupa A
21,00 Spania – Maroc, la Kaliningrad (stadionul Kaliningrad), in Grupa B
21,00 Iran – Portugalia, la Saransk (Mordovia Arena), in Grupa B

Marti 26 iunie
17,00 Danemarca – Franta, la Moscova (stadionul Lujniki), in Grupa C
17,00 Australia – Peru, la Soci (stadionul Fist), in Grupa C
21,00 Nigeria – Argentina, la Sankt Petersburg (stadionul Sankt Petersburg), in Grupa D
21,00 Islanda – Croatia, la Rostov pe Don (Rostov Arena), in Grupa D

Miercuri 27 iunie
17,00 Coreea de Sud – Germania, la Kazan (Kazan Arena), in Grupa F
17,00 Mexic – Suedia, la Ekaterinburg (Ekaterinburg Arena), in Grupa F
21,00 Serbia – Brazilia, la Moscova (stadionul Spartak), in Grupa E
21,00 Elvetia – Costa Rica, la Nijnii Novgorod (stadionul Nijnii Novgorod), in Grupa E

Joi 28 iunie
17,00 Japonia – Polonia, la Volgograd (Volgograd Arena), in Grupa H
17,00 Senegal – Columbia, la Samara (Samara Arena), in Grupa H
21,00 Anglia – Belgia, la Kaliningrad (stadionul Kaliningrad), in Grupa G
21,00 Panama – Tunisia, la Saransk (Mordovia Arena), in Grupa G

OPTIMILE DE FINALA
Sambata 30 iunie
17,00 primul loc in Grupa C – locul 2 in Grupa D, la Kazan (Kazan Arena), O1
21,00) primul loc in Grupa A – locul 2 in Grupa B, la Soci (stadionul Fist), O2

Duminica 1 iulie
17,00 primul loc in Grupa B – locul 2 in Grupa A, la Moscova (stadionul Lujniki) O5
21,00 primul loc in Grupa D – locul 2 in Grupa C, la Nijnii Novgorod (stadionul Nijnii Novgorod), O6

Luni 2 iulie
17,00 primul loc in Grupa E – locul 2 in Grupa F, la Samara (Samara Arena) O3
21,00 primul loc in Grupa G – locul 2 in Grupa H, la Rostov pe Don (Rostov Arena), O4

Marti 3 iulie
17,00 primul loc in Grupa F – locul 2 in Grupa E, la Sankt Petersburg (stadionul Sankt Petersburg), O7
21,00 primul loc in Grupa H – locul 2 in Grupa G, la Moscova (stadionul Spartak) O8

SFERTURI DE FINALA
Vineri 6 iulie
17,00 castigatoarea O1 – castigatoarea O2, la Nijnii Novgorod (stadionul Nijnii Novgorod), sfertul 1
21,00 castigatoarea O3 – castigatoarea O4, la Kazan (Kazan Arena), sfertul 2

Sambata 7 iulie
17,00 castigatoarea O7 – castigatoarea O8, la Samara (Samara Arena), sfertul 3
21,00 castigatoarea O5 – castigatoarea O6, la Soci (stadionul Fist), sfertul 4

SEMIFINALE
Marti 10 iulie
21,00 castigatoarea sfertului 1 – castigatoarea sfertului 2, la Sankt Petersburg (stadionul Sankt Petersburg)

Miercuri 11 iulie
21,00 castigatoarea sfertului 3 – castigatoarea sfertului 4, la Moscova (stadionul Lujniki)

FINALA MICA
Sambata 14 iulie
17,00 la Sankt Petersburg (stadionul Sankt Petersburg)

FINALA
Duminica 15 iulie
18,00, la Moscova (stadionul Lujniki).

cupa-mondiala-2018-programul-complet-al-turneului-joi-rusia-arabia-saudita-in-deschiderea-de-la-moscova_size6

Baraj Liga 3: Principalele favorite ale campionatului din Vaslui eliminate în semifinale!

Surprize de proporții în play-off-ul Campionatului Județean din Vaslui, care va da adversara Fălticeniului în barajul de promovare.

Campioana FC Vaslui, susținută de Asociația Suporterilor Vasluieni, continuatoarea fostei mari echipe, a fost eliminată duminică, pe propriul teren, de campioana sezonului trecut, FC Gârceni.

Oaspeții s-au impus cu 2-1, în ultimul minut al prelungirilor, când toată lumea aștepta loviturile de departajare și o calificare a echipei FC Vaslui.

Mai mult, Hușana Huși, locul 2 la finalul sezonului, a pierdut acasă, cu 0-1, în fața echipei Flacăra Muntenii de Sus.

Ironia face că atât FC Vaslui cât și Hușana au fost neânvinse în campionat, în fața echipelor care acum au obținut calificarea în finala pentru stabilirea echipei care va reprezenta județul Vaslui la baraj (un sistem cel puțin ciudat la nivelul AJF Vaslui). De exemplu, FC Vaslui a terminat la 17 puncte distanță de Gârceni și 11 puncte față de Muntenii de Sus!

Adversara Fălticeniului se va stabili după finala nescontată dintre Flacăra Muntenii de Sus și FC Gârceni, programată la sfârșitul acestei săptămâni, cu Muntenii de Sus echipă gazdă.

Primul meci din barajul de promovare este programat la Fălticeni, pe 23 iunie, iar returul o săptămână mai târziu, în județul Vaslui.

 Sursa foto: ASS FC Vaslui

Liga 4: Final de sezon pentru echipele din zona Fălticeni

Final de sezon în Liga a 4-a. Șomuz Fălticeni este noua campioană și a încheiat campionatul cu o nouă victorie la scor, depășind suta de goluri marcate.

Podiumul este completat de Viitorul Liteni și Progresul Frătăuții Vechi, egale în confruntarea directă din această rundă.

În derbiul zonei Fălticeni, Siretul Dolhasca s-a impus în fața Drăgușeniului și a încheiat sezonul pe un binemeritat loc 4, la prima participare în acest eșalon.

În criză de efectiv, din cauza accidentărilor și suspendărilor, Șomuzul Preutești a fost la doar câteva minute de o victorie pe dificilul teren de la Vatra Moldoviței, ratând astfel poziția a 6-a în clasament.

Preuteștiul a condus cu reușita golgeterului Cătălin Vasiliu, și a revenit la conducere prin golul marcat din penalti de Andrei Aileni, lovitura de pedeapsă fiind obținută în minutul 80, Silviu Iederan, reprofilat ca jucător de câmp. Pe final, echipa gazdă a beneficiat și la rândul ei de o lovitură de pedeapsă.

Conducătorii echipei din Preutești anunță că vor aborda o nouă strategie pentru viitorul sezon, unul în care va începe reconstrucția echipei, cu jucători tineri, în care se va pune accent pe pregătire și performanță.

Miercuri, 13 iunie, de la ora 18.00, Moldova Drăgușeni și Șomuz Fălticeni vor dispua partida restantă din etapa a 25-a.

Sursa foto: galbenverde.ro

Rezultatele etapei a 26-a (ultima etapă): 

Progresul Frătăuții Vechi – Viitorul Liteni 2-2
FC Pojorâta – Juniorul Suceava 0-3
Șomuz Fălticeni – Zimbru Siret 6-1
Siretul Dolhasca – Moldova Drăgușeni 2-1
Victoria Vatra Moldoviței – Șomuzul Preutești 2-2
Recolta Fântânele – Stejarul Cajvana 3-4
CS Gura Humorului – Foresta II Omnia (nedisputat)

Șomuz Fălticeni – Zimbru Siret 6-1 (2-0)

Au marcat: Lelcu Theodor (min. 17, 66, 90+1), Ioan Nechitoaia (min. 32), Vasile Padovei (min. 67, 78)  / Voloc Cristofor (min. 83)

Arbitri: A: Morosan Teodor – Suceava, A1: Pista Andrei – Suceava, A2: Bostan Daniel – Suceava. Observator:  Gheorghe Constantin – Suceava

Șomuz: Pascal C. (71 Nour B.) – Kuruc N., Șandru N., Neagoe G. (Țigănașu G.), Bandi E., Obreja M. (52 Simion M.), Luțac R., Zamă I., Nechitoaia I. (67 Șorodoc E.), Lelcu Th., Padovei V. Antrenori: Radu Anania, Iulian Darabă (secund).

Zimbru: Bejinariu L. – Andriciuc E., Șandru A., Vatamaniuc G., Ghenici A., Stroe M., Boinicu G., Scorbohaci, Galan, Voloc, Haraseniuc. Antrenor: Alin Fercalo.

Victoria Vatra Moldoviței – Șomuzul Preutești 2-2

Pentru Preutești au marcat: Cătălin Vasiliu și Andrei Aileni (penalti)

Șomuzul: Dencef – Ciurlă C., Lăcătușu, Sănduc, Ciurlă A., Dutciuc, Aileni A., Botezatu (Zaharia), Clim Ov. (Iederan S.), Vasiliu C., Chihaia (Blanariu).

Siretul Dolhasca – Moldova Drăgușeni 2-1

Pentru Siretul, golurile au fost marcate de Marius Ciobanu.

Siretul: Pascal A. – Grădinaru, Ciobanu Alin, Ciobanu Andrei, Darabă, Gradinaru V., Costan, Beclea, Sava, Moroșanu, Ciobanu Marius. Rezerve: Sprivac, Dumitru, Cîrneală.

CLASAMENT

1. Somuz Falticeni 25 20 2 3 104-21 62
2. Viitorul Liteni 26 19 2 5 80-29 59
3. Progresul Fratautii Vechi 26 17 2 7 67-23 53
4. Siretul Dolhasca 26 16 3 7 74-45 51
5. Juniorul Suceava 26 14 6 6 61-34 48
6. Zimbrul Siret 26 11 5 10 42-47 38
7. Victoria Vatra Moldovitei 26 11 5 10 46-53 38
8. Somuzul Preutesti 26 11 4 11 56-51 37
9. FC Pojorata 26 10 2 14 56-54 32
10. Moldova Draguseni 25 9 4 12 52-44 31
11. Foresta II Omnia 25 8 1 16 36-64 25
12. Stejarul Cajvana* 26 7 1 18 43-80 19
13. CS Gura Humorului 25 2 4 19 21-76 10
14. Recolta Fantanele* 26 4 1 21 28-145 10

Medalii pentru înotătorii din Fălticeni la un concurs de tradiție organizat la Baia Mare

Micii înotători de la ACS Nada Florilor Fălticeni au participat, în perioada 2-3 iunie 2018, la Cupa “Tyr Fly Kick”, concurs organizat la Baia Mare.

Competiția, ajunsă la ediția a 10-a, a fost organizată de L.P.S.Baia Mare în colaborare cu D.S.T.J.Maramureș.

Antrenorii Andrei Pinticanu și Luis Lăcătuș s-au deplasat la concurs cu o echipă formată din: Silișteanu Daria, Tenciu Alecsia, Lupu Daria, Maftei Sofia, sportivi legitimați la ACS Nada Falticeni, și Ostafi Delia, sportivă legitimată la Club Sportiv Universitar din Suceava.

Citește știrea integrală în Cronica de Fălticeni

5 medalii pentru secția de judo la Cupa 1 Iunie organizată la Bacău

Tinerii judoka din Fălticeni au încheiat sezonul competițional.

Sâmbătă, 2 iunie 2018, secția de judo ACS Șomuz Fălticeni a participat la Turneul internațional de judo de la Bacău, dotat cu  “Cupa 1 Iunie ”.

Turneul, ajuns la ediția a XV-a, s-a desfășurat în Sala Sporturilor din Bacău.

Au participat 21 echipe (din Ucraina, Republica Moldova și România), cu un număr de 300 sportivi (băieți și fete) la 5 categorii de vârstă.

Echipa secției de judo ACS Șomuz Fălticeni, coordonată de antrenorul Liviu Deleanu, a participat cu 7 sportivi: Gabriel Niculeasa, Andrei Macoveiciuc, Ștefan Andone, Mihaela Andone, Claudiu Apetrei, Raluca Nechita și David Ștefăroi.

Fălticenenii au obținut 5 clasări pe podium (1 loc 2 și 4 locuri 3).

Citește știrea integrală în Cronica de Fălticeni