Șomuz Fălticeni – Viitorul Liteni 0-1 (0-0)

Vineri, 6 aprilie, Șomuz Fălticeni a întâlnit pe teren propriu echipa Viitorul Liteni, meci contând pentru etapa a 15-a (a doua a returului). Din păcate, jocul liderului a dezamăgit și de această dată.

Învinși în tur pe propriul teren, oaspeții și-au dorit parcă mai mult victoria, reușind să marcheze cu 20 de minute înainte de finalul jocului, prin Andrei Duman, după o fază creată de Andrei Bijec. După gol, tot oaspeții au fost mai periculoși, dar căpitanul Șomuzului, Cătălin Pascal (cel mai bun jucător al Fălticeniului), a avut intervenții salvatoare în câteva situații periculoase.

Rezultatul încurcă și mai mult situația din clasament a Șomuzului. În două etape, Șomuz a pierdut 5 puncte, iar Progresul Frătăuții Vechi poate egala liderul dacă câștigă pe teren propriu în fața Forestei II Suceava (marți, 10 aprilie).

Echipa din Fălticeni nu-și mai permite pași greșiți în următoarele etape, iar conducerea tehnică trebuie să găsească urgent soluții pentru ieșirea din criză.

Șomuz Fălticeni – Viitorul Liteni 0-1 (0-0)

A marcat: Duman Andrei – min. 71

Arbitri: A: Ignătescu Gheorghiță – Suceava; A1: Bujorean Ilie – Suceava; A2: Ursachi Lorică – Veresti. Observator: Antoniu Dumitru – Suceava

Șomuz Fălticeni: Pascal C. – Țigănașu G., Bosancu O., Șandru N. (46 Kuruc N.), Neagoe G., Obreja M., Bîgu R. (72 Simion M.), Zamă I., Bandi E. (66 Luchian L.), Julei E., Padovei V. (81 Lelcu). Rezerve neutilizate: Florescu A., Șorodoc E. Antrenor: Anania Radu.

Viitorul Liteni: Niga G. – Răzlog V., Răzlog P., Cristescu D., Ailenei F. (37 Duceac A.), Velescu C., Corban S., Păiuș D., Rîșcu C. (66 Bijec A.), Maftei P., Duman A. (Bărbosu Ș.). Rezerve neutilizate: Hătnean G., Lucaciu A., Manoliu M. Antrenor: Maranda Demis.

Liga 3: Rădăuțiul a reușit doar o remiză cu Focșaniul

SERIA 1, etapa 21

vineri, 6 aprilie, ora 17:00
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – Sporting Lieşti     3-0

KSE Târgu Secuiesc – Aerostar Bacău     1-2

CSM Paşcani – Suporter Club Oţelul Galaţi     0-2

Sănătatea Darabani – AFC Odorheiu Secuiesc     0-1

Bucovina Rădăuţi – CSM Focşani     1-1
Radu Ungurianu (61 – pen.) / Constantin Budeanu (15)
Olimpic Cetate Râşnov – Metalosport Galaţi     3-0
Metalosport a fost exclusă din campionat în timpul returului şi va pierde la „masa verde” toate meciurile din această a doua parte a sezonului.
Avântul Valea Mărului – AFC Hărman     0-3
Avântul s-a retras în pauza de iarnă şi va pierde toate meciurile returului la „masa verde”.
CSM Roman a stat

Liga 3, Seria 1 M V E I GOL PCT
1 Aerostar Bacău 20 15 4 1 61-11 49
2 AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 20 14 4 2 49-20 46
3 Suporter Club Oţelul Galaţi 20 12 7 1 39-10 43
4 CSM Roman 19 11 4 4 43-22 37
5 Sporting Lieşti 20 11 4 5 39-19 37
6 Olimpic Cetate Râşnov 20 9 6 5 34-19 33
7 AFC Hărman 20 9 3 8 33-15 30
8 Bucovina Rădăuţi 19 8 4 7 22-17 28
9 KSE Târgu Secuiesc 19 7 5 7 46-32 26
10 CSM Focşani 20 6 8 6 33-25 26
11 Sănătatea Darabani 19 5 4 10 29-39 19
12 AFC Odorheiu Secuiesc 20 6 1 13 30-41 19
13 CSM Paşcani 19 4 1 14 21-49 13
14 Avântul Valea Mărului 19 2 1 16 26-55 7
15 Metalosport Galaţi 20 0 0 20 2-133 -12

Liga 2: Foresta Suceava – FC Hermannstadt 0-3

FORESTA SUCEAVA – FC HERMANNSTADT    0-3
Stadion: Areni (Suceava);
Arbitru: Robert Avram; Asistenţi: Romică Bîrdeş şi Gheorghiţă Bălan (toţi din Piteşti).

Foresta: Began – O. Onofraş, Mateciuc, Konate, Lupuşor (Gulei 63′) – Vl. Stănescu, Sumanariu – Secrier, Renquin (Kharoubi 82′), Cerlincă (Bobânceanu 73′) – M. Matei (cpt.)
Rezerve neutilizate: Seb. Bîlbă – Rob. Martin, Makriev, Netea
Antrenor: Florentin Petre

Hermannstadt: Căbuz – Al. Coman, R. Crişan, I. Stoica, Pamfile – Dâlbea (cpt.), Boboc (Danci 82′) – D. Tătar (Şt. Blănaru 57′), C. Neagu (Curtean 73′), Hergheligiu – Bg. Rusu
Rezerve neutilizate: Niga – Ct. Pîrvulescu, P. Petrescu, Mih. Stancu
Antrenor: Alexandru Pelici

 

 

Rezultatele etapei a 28-a

Sportul Snagov – FC Argeş 1-2
Dacia Unirea Brăila – Chindia Târgovişte 1-0
Ripensia Timişoara – Academica Clinceni 3-3
Luceafărul Oradea – CS Mioveni 0-1
Ştiinţa Miroslava – CS Baloteşti 1-2
ASA Târgu Mureş – Metaloglobus Bucureşti 0-3
UTA Arad – Olimpia Satu Mare 3-0
Pandurii Târgu Jiu – Dunărea Călăraşi 0-3
ASU Politehnica Timişoara – CS Afumaţi 2-1
Foresta Suceava – AFC Hermannstadt 0-3
Clasament Liga 2 2017-2018 M V E I GOL PCT A
1 Dunărea Călăraşi 28 21 5 2 57-19 68 26
2 AFC Hermannstadt 28 19 8 1 45-11 65 23
3 Chindia Târgovişte 28 17 7 4 57-18 58 16
4 FC Argeş 28 14 7 7 41-25 49 7
5 CS Afumaţi 28 14 6 8 37-23 48 6
6 FC Academica Clinceni 28 13 8 7 46-37 47 5
7 ASU Politehnica Timişoara 28 13 5 10 41-32 44 2
8 CS Mioveni 28 10 8 10 40-35 38 -4
9 UTA Arad 28 8 10 10 37-36 34 -8
10 Sportul Snagov 27 9 7 11 25-25 34 -5
11 Luceafărul Oradea 28 9 7 12 43-45 34 -8
12 Ripensia Timişoara 28 8 9 11 55-43 33 -9
13 Metaloglobus Bucureşti 28 9 6 13 28-38 33 -9
14 ASA Târgu Mureş 28 9 4 15 38-58 31 -11
15 CS Baloteşti 27 8 6 13 35-52 30 -12
16 Ştiinţa Miroslava 28 7 6 15 31-55 27 -15
17 Foresta Suceava 28 8 3 17 24-70 27 -15
18 Dacia Unirea Brăila 27 6 7 14 51-53 25 -17
19 Pandurii Târgu Jiu 27 5 9 13 32-47 24 -15
20 Olimpia Satu Mare 28 6 2 20 19-60 -42 -22

Cupa României: Șomuz Fălticeni s-a calificat în semifinale după loviturile de departajare

Patru echipe din Liga a 4-a s-au calificat în semifinalele Cupei României, faza județeană, după meciurile programate miercuri, 4 aprilie.

Cele patru semifinaliste sunt Șomuz Fălticeni, Progresul Frătăuții Vechi, Viitorul Liteni și FC Pojorâta.

Liderul campionatului, Șomuz Fălticeni, a obținut calificarea în fața echipei Juniorul Suceava, după executarea loviturilor de departajare.

După remiza de duminică, în campionat (2-2), cele două echipe s-au reîntâlnit în Cupa României, la Zvoriștea. Calitatea suprafeței de joc a creat probleme ambelor echipe. Rezultatul a fost și de această dată egal, după 90 de minute, scor 1-1.

Potrivit regulamentului, pentru stabilirea echipei calificate mai departe s-a trecut direct la executarea loviturilor de departajare. Fălticenenii s-au impus cu 3-1.

Rezultate:

Balada Ciprian Porumbescu – Progresul Frătăuții Vechi 0-4

Silva Udești – Viitorul Liteni 1-2

FC Pojorâta – Zimbrul Siret 3-0

Juniorul Suceava – Șomuz Fălticeni 1-1 (0-0) 1-3 d.p.

În timpul regulamentar, pentru Șomuz a marcat Mihai Simion, iar la departajare au marcat George Neagoe, Radu Luțac și Ionuț Zamă.

Fără 5 dintre jucătorii de bază, antrenorul Radu Anania a făcut deplasarea la Zvoriștea cu mai mulți jucători de la echipa de juniori: Florescu, Scutaru, Anton, Lupescu, Mihai Ilie și Mihai Alex.

Șomuz: Pascal C. – Neagoe G., Bosancu Ov., șandru N., Țigănașu G., Obreja M., Simion M., Șorodoc G. (Scutaru S.), Zamă I., Luțac R., Padovei V.

După jocul din Cupa României, Șomuz Fălticeni va juca vineri, 6 aprilie, de la ora 16.00, pe Stadionul „Tineretului”, cu Viitorul Liteni.

Meciul contează pentru etapa a 15-a a Ligii a 4-a.

Juniori A1: Juniorul Suceava – Șomuz Fălticeni 0-1

Rezultatele etapei a 14-a:

Foresta II Suceava – Stejarul Cajvana 3-0
Șomuzul Preutești – Recolta Fântânele 5-3
Moldova Drăgușeni – Victoria Vatra Moldoviței 2-7
Zimbrul Siret – Siretul Dolhasca 2-1
Juniorul Suceava – Șomuz Fălticeni 0-1
Viitorul Liteni – FC Pojorâta 5-3
CS Gura Humorului – Progresul Frătăuții Vechi 4-0

Juniorul Suceava – Șomuz Fălticeni 0-1 (0-1)

Marcator: Marian Anton (30)

Șomuz: Florescu Alex – Pintilei Andrei, Artenie Claudiu, Diaconu Aurel, Croitoru Paul, Mihai Cristi, Lupescu David, Mihai Alexandru, Costaș Petrișor, Scutaru Șerban, Florea Ștefan. Rezerve: Bălăneasa Ștefanos, Anton Marian, Simion Ștef, Leuca Marius, Rusu Adrian.

Antrenor: Eduard Lichtenstein

Clasament: 1. Viitorul Liteni -36p./ 2. CS Gura Humorului – 31p./ 3. Foresta II Suceava – 29p./ 4. Juniorul Suceava – 24p./ 5. Victoria Vatra Moldoviței – 23p./ 6. Șomuz Fălticeni – 23p./ 7. Progresul Frătăuții Vechi – 22p./ 8. Stejarul Cajvana – 21p./ 9. Șomuzul Preutești – 18p./ 10. Zimbrul Siret – 17p./ 11. FC Pojorâta – 16p./ 12. Siretul Dolhasca – 10p./ 13. Recolta Fântânele – 6p./ 14. Moldova Drăgușeni – 0p.

Juniori U13 – Rezultatele etapei a 12-a

Rezultatele etapei:

Dorna Vatra Dornei – Foresta Fălticeni 3-0
Zimbrul Siret – LPS Suceava 0-3
Foresta Suceava – Juniorul Suceava 0-3 (neprezentare)
CSS Rădăuți – Junior Câmpulung 2-4
Stejarul Cajvana – Omnia Suceava 4-1
Foresta Moldovita – CN “Nicu Gane” Fălticeni 0-5

Clasament: 1. Dorna Vatra Dornei – 30p./ 2. Junior Câmpulung – 30p./ 3. LPS Suceava – 29p./ 4. Juniorul Suceava – 27p./ 5. CN Nicu Gane Fălticeni – 21p./ 6. Omnia Suceava – 19p./ 7. Foresta Fălticeni – 14p./ 8. CSS Rădăuți – 12p./ 9. Stejarul Cajvana – 9p./ 10. Foresta Suceava – 6p./ 11. Zimbrul Siret – 6p./ 12. Foresta Moldovița – 6p.

Conform deciziei Comitetului Executiv din data de 06.03.2018 clubul ACS STEJARUL CAJVANA va participa în locul echipei ACS JUNIOR 2 CÎMPULUNG MOLDOVENESC în returul de campionat 2017-2018.

Juniori U11 – Rezultatele etapei a 12-a

Rezultatele etapei:

Dorna Vatra Dornei – Juniorul Suceava 2-3
LPS Suceava – Bucovina Rădăuți 7-0
Foresta Fălticeni – Junior Câmpulung 1-1
Zimbrul Siret – Foresta Suceava 3-0 (neprezentare)

 Clasament: 1. LPS Suceava – 36p./ 2. Juniorul Suceava – 30p./ 3. Dorna Vatra Dornei – 21p./ 4. Junior Câmpulung – 16p./ 5. Zimbrul Siret – 16p./ 6. Foresta Suceava – 9p./ 7. Foresta Fălticeni – 8p./ 8. Bucovina Rădăuți – 6p.

Juniori U15 – Rezultatele etapei a 12-a

Rezultatele etapei:

CN “Nicu Gane” Fălticeni – Juniorul Suceava 1-10
LPS Suceava – Bucovina Rădăuți 10-1
Dorna Vatra Dornei – Juniorul II Suceava 0-2
Zimbrul Siret – Foresta Suceava 3-0 (neprezentare)

Clasament: 1. Juniorul Suceava – 36p./ 2. LPS Suceava – 27p./ 3. Juniorul II Suceava – 27p./ 4. Bucovina Rădăuți – 19p./ 5. Dorna Vatra Dornei – 10p./ 6. Foresta Suceava – 10p./ 7. Zimbrul Siret – 9p./ 8. CN Nicu Gane Fălticeni – 4p.

Liga 3 Feminin: CS Nicu Gane Fălticeni a remizat la Pașcani în primul joc din retur

S-a reluat campionatul în Liga a 3-a de fotbal feminin.

În etapa a 9-a, CS Nicu Gane Fălticeni, echipă clasată pe locul doi la finalul turului, a obținut doar o remiză pe terenul fetelor de la CSM Pașcani.

Fălticenencele au deschis scorul în minutul 20, prin Luiza Ferariu, au dominat apoi partida, dar s-au văzut egalate cu puține minute înainte de fluierul final.

Antrenorul Marcel Irimie a folosit la Pașcani următorul lot de jucătoare:  Cuciureanu, Lazăr, Roșu Delia, Vițelariu, Parasca, Ferariu, Aioanei, Gagiu, Dumitriu, Viziteu, Loghin. Au mai jucat: Todirică și Acasandrei.

“A fost primul joc oficial și totodată prima apariție pe iarbă din aceat retur, dupa o iarnă în care pregatirea s-a făcut doar în sală. Deși au lipsit multe fete, din diferite motive, echipa noastră a făcut un joc bun. Am dominat clar adversarul și am ratat multe ocazii de gol, mai ales in prima repriza. Egalarea a venit cu 5 minute inainte de finalul jocului, la singurul șut pe poartă al adversarilor, care au executatat imparabil o lovitura liberă”, ne-a declarat antrenorul Marcel Irimie.

Duminică, 15 aprilie, CS Nicu Gane va întâlni, pe propriul teren, echipa Real Craiova.

 

Liga 3 Feminin – Seria 1

Meciurile Etapei 8

Mar 25, 2018 09:00 Real 3 Craiova 0 – 1 Universitatea 2 Galati
Apr 1, 2018 11:00 CSM Paşcani 1 – 1 CS Nicu Gane Falticeni
Apr 1, 2018 13:00 Vulpitele Galbene Roman 4 – 0 Progresul Bucuresti
May 13, 2018 12:00 CF Onesti   – Dream Team Bucuresti

 Clasament

Loc Echipa M V E I Gol Pct
1. Vulpitele Galbene Roman 8 8 0 0 46-3 24
2. CS Nicu Gane Falticeni 8 5 1 2 26-13 16
3. Dream Team Bucuresti 7 4 0 3 12-24 12
4. CSM Paşcani 8 3 2 3 16-12 11
5. Universitatea 2 Galati 8 3 1 4 15-18 10
6. Real 3 Craiova 8 2 3 3 12-17 9
7. CF Onesti 7 2 1 4 9-21 7
8. Progresul Bucuresti 8 0 0 8 4-32 0