Competițiile naționale de futsal, rezervate juniorilor Under 19,  au continuat în această săptămână cu meciurile din Cupa României.

În această etapă a competiției au participat primele  4 echipe clasate în cele șase serii al campionatului.

Pe locul 2 la finalul turului, CS Nicu Gane Fălticeni întâlnește echipa Politehnica Iași (locul 3 în campionat).

Primul joc al dublei manșe s-a disputat joi, 7 decembrie,  ora 19.00, la Iași. După remiza din campionat, fălticenenii au fost la un pas de un nou rezultat favorabil, dar au pierdut la limită, după un gol primit în ultimele secunde.

Fălticenenii păstrează șanse reale de calificare în următoarea fază a competiției. Meciul retur se va disputa marți, 12 decembrie, de la ora 15.30, în Sala de sport “Gabriel Udișteanu” din Fălticeni.

Pentru CS Nicu Gane au jucat:  Blanariu Sergiu, Năstase Alexandru-Tudosa Teodor, Sava Sergiu, Pintilei Andrei, Sava Silviu, Lefter Denis, Jora Stefan, Anton Marian, Botezatu Codrut, Cristea Ciprian si Mitrofan Costel. Antrenori: Irimie Marcel (principal) și Neamțu Ionuț (secund).

Golurile echipei din Fălticeni au fost marcate de Cristea Ciprian, Sava Silviu (2 goluri), Sava Sergiu și Tudosă Teodor.

„Am început practic de la 0-3. În minutul 8 am redus din diferență, iar până la pauză am egalat. Repriza a doua a debutat cu doua goluri ale gazdelor. Am reușit apoi să egalam, iar ultimele 10 minute s-a jucat pe contre. Am ratat ocazii foarte mari, iar cu 6 secunde înainte de final am primit un gol pe contraatac. Din păcate primim foarte ușor goluri și ratăm cu seninătate ocazii foarte bune. Sper ca la meciul retur să ne mobilizăm examplar și să obținem calificarea”, ne-a declarat antrenorul Marcel Irimie.

Cupa Romaniei Juniori U19 – Meciurile Etapei 1

Dec 4, 2017 16:30 Liceul Tehnologic Auto Craiova 1 – 21 CS Universitar Pitești
Dec 4, 2017 18:30 CSJ Știința U’ Craiova 10 – 10 Metropolitan Ișalnița
Dec 5, 2017 16:00 CS United Galaţi 10 – 5 Olimpia Râmnicu Sărat
Dec 6, 2017 15:00 Dunarea 2005 Calarasi 3 – 2 Viitorul 2010 Buzau
Dec 7, 2017 18:00 Futsal Ceahlaul Piatra Neamt 2 – 6 Internazionale Traian Vaslui
Dec 7, 2017 19:00 CSM Politehnica Iasi 6 – 5 CN Nicu Gane Fălticeni