Șomuz Fălticeni s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României – Faza județeană

Șomuz Fălticeni continuă parcursul bun din această toamnă, în competițiile fotbalistice județene.

Fălticenenii s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei României – Faza județeană, după o victorie categorică cu 6-0, pe terenul echipei Bucovina Frătăuții Noi (Liga a 5-a).

A fost scorul zilei în cele cinci partide programate miercuri, 8 noiembrie.

Surpriza acestei faze a competiției poate fi considerată eliminarea Șomuzului Preutești, la Siret, după executarea loviturilor de departajare. Echipa pregătită de Cătălin Vasiliu a condus cu 1-0, iar în minutul 80, la scorul de 1-1, Dragomir a ratat o lovitură de pedeapsă. Alți doi jucători, Crăciun și Dencef, au ratat la loviturile de departajare.

Competiția va continua fără echipa din Preutești, care a disputat ultimele trei finale, câștigând ediția din 2016.

Din cupă a ieșit și Moldova Drăgușeni, după înfrângerea la limită pe terenul echipei Balada Ciprian Porumbescu. Merg însă mai departe Viitorul Liteni și Silva Udești. Alte două partide se vor disputa joi, 9 noiembrie, la Candreni și Suceava, ultimul joc fiind programat pe 15 noiembrie, la Adâncata.

Rezultate:

Bucovina Frătăuții Noi – Șomuz Fălticeni 0-6 (0-4)

Au marcat: Răzvan Bîgu (2g.), Lucian Luchian (2g.), Robert Martin, Radu Luțac.

Șomuz: Nour B. – Bosancu Ov., Șandru N., Țigănașu, Obreja, Martin R., Zamă I. (Șorodoc), Bîgu R., Lelcu Th. (Simion), Luchian L., Luțac R.  Antrenori: Radu Anania și Iulian Darabă.

Zimbru Siret – Șomuzul Preutești 1-1 (0-1) / 4-3 l.d.p.

Au marcat pentru Preutești: Crăciun, respectiv Vasiliu Cătălin, Țugui și Ciurlă Cezar (la loviturile de departajare)

Șomuzul: Dencef – Ciurlă A., Ciurlă C., Botoșanu, Vicu, Homneac, Țugui, Dragomir (Sănduc), Vasiliu R., Crăciun, Vasiliu C. Antrenor: Cătălin Vasiliu și Sorin Bodolan.

Balada Ciprian Porumbescu – Moldova Drăgușeni  3-2

CS Gura Humorului – Viitorul Liteni 2-3 (2-1)

Silva Udești – Bradul Vama 1-1 / 8-7 l.d.p.

Viitorul Adâncata – Juniorul Suceava (15 noiembrie)

Dorna Candreni – FC Pojorâta (9 noiembrie)