Start cu victorie pentru Șomuz Fălticeni în noul sezon. Siretul Dolhasca este primul lider

Etapă cu 25 de goluri în debutul noului sezon al Ligii a 4-a, jumătate dintre acestea înscrise în partidele disputate la Fălticeni și Dolhasca.

Primul lider al campionatului este Siretul Dolhasca, care a învins cu 6-0 echipa Zimbrul Siret.

Pe podium se află și Șomuz Fălticeni, după o victorie facilă în fața Juniorului Suceava. Un meci în care sucevenii și-au trimis de trei ori mingea în propria poartă, ghinionistul zilei fiind fundașul Mihai Scutaru, cu 2 autogoluri. La startul partidei, cele două echipe au ținut un moment de reculegere în memoria tânărului fotbalist Silviu Ionuț Martin, fost jucător al echipei din Fălticeni, care a decedat la sfârșitul săptămânii.

De la un autogol a plecat și înfrângerea suferită de Șomuzul Preutești, la Fântânele. Încercând să obțină toate cele 3 puncte, echipa lui Cătălin Vasiliu a primit gol în ultimul minut al prelungirilor, de la un fost jucător din sezonul trecut.

Singura remiză s-a înregistrat la Pojorâta, unde Liteniul a avut avantaj de un gol și lovitură de pedeapsă ratată.