Șomuz Fălticeni învinsă în prelungiri de noua campioană, la Rădăuți

Punct final în campionatul Ligii a 4-a.

Sâmbătă și duminică, 3-4 iunie 2017, s-au disputat partidele etapei a 26-a, ultima a sezonului.

La Rădăuți, noua deținătoare a titlului de campioană la nivel județean a învins cu 1-0 pe Șomuz Fălticeni (campioana sezonului trecut). Unicul gol al partidei a fost marcat în prelungiri. Fălticenenii au avut în teren opt jucători cu vârsta sub 21 de ani.

Rezultate scontate în alte trei partide, la Siret, Gura Humorului și Vatra Moldoviței, unde s-au impus favoritele.

Surprinzător a fost însă rezultatul partidei de la Drăgușeni.

În derbiul zonei Fălticeni, Moldova Drăgușeni a învins cu 5-1 pe Șomuzul Preutești. La pauză echipa gazdă a avut avantaj minim (1-0). Golurile au fost marcate de Prisacă (2 goluri), Păcurari, Vicu, Sava, respectiv Andrei Aileni pentru Preutești.

Cu doar câteva zile în urmă echipa din Drăgușeni a fost penalizată cu 3 puncte de Comisia de disciplină a AJF Suceava, pentru că nu s-a prezentat pe teren în repriza a doua a meciului de campionat de la Fălticeni.

Rezultatele ultimei etape: 

Sâmbătă, 3 iunie

Bucovina Rădăuți – Șomuz Fălticeni 1-0

CS Gura Humorului – Progresul Frătăuții Vechi 1-7

Duminică, 4 iunie

Foresta II Siret – Forestierul Frumosu 3-1

Moldova Drăgușeni – Șomuzul Preutești 5-1

Victoria Vatra Moldoviței – Stejarul Cajvana 1-2

Viitorul Liteni și Recolta Fântânele au stat în această etapă.

Clasament final: 1. CSM Bucovina Rădăuți – 72p./ 2. CSO Viitorul Liteni – 58p./ 3. AS Progresul Frătăuții Vechi – 56p./ 4. ACS Șomuz Fălticeni – 52p./ 5. Șomuzul Preutești – 43p./ 6. AS Moldova Drăgușeni – 38p./ 7. Foresta II Siret – 36p./ 8. Stejarul Cajvana – 35p./ 9. Victoria Vatra Moldoviței – 28p./ 10. Forestierul Frumosu – 28p./ 11. Recolta Fântânele – 25p./ 12. CS Gura Humorului – 23p./ 13. AS Bradul Putna – 21p./ 14. AS Avântul Volovăț – 7p.

Potrivit regulamentului de organizare a competiției, ultimele trei echipe din clasament au retrogradat în Liga a 5-a. Astfel, pe lângă Bradul Putna și Avântul Volovăț, care s-au retras din campionat, va merge în ultimul eșalon și CS Gura Humorului.

Au promovat în Liga a 4-a echipele clasate pe primul loc în cele trei serii ale Ligii a 5-a: AS Releul Mihoveni, AS Voința Zvoriștea și CSM Dorna Vatra Dornei.

 

 

 

 

Final de sezon în Liga 2. Juventus și Sepsi au promovat în Liga 1 iar UTA merge la baraj. Foresta Suceava nu s-a prezentat la Călărași

Liga a 2-a, ediţia 2016/2017, a ajuns la final odată cu disputarea partidelor din etapa a 38-a.

Doar 16 echipe, din cele 20 înscrise în campionat, au încheiat sezonul, unele dintre ele cu probleme financiare:  FC Braşov, Foresta Suceava, Olimpia Satu Mare, Dacia Unirea Brăila şi Academica Clinceni.

Foresta Suceava, singura reprezentantă din zona Moldovei în eșalonul secund, nu s-a prezentat în ultima etapă la Călărași, dar a încheiat sezonul pe locul 12. Urmează o vară agitată pe Areni, echipa suceveană aflându-se sub amenințarea falimentului.

Juventus Bucureşti şi Sepsi OSK Sfântu Gheorghe au reuşit să promoveze în Liga 1, după ce în urmă cu un an erau în Liga a 3-a.

UTA va juca în barajul pentru promovare în Liga 1, împotriva uneia dintre echipele ACS Poli Timişoara, Concordia Chiajna sau Pandurii Târgu Jiu.

Rezultatele ultimei etape: 

Miercuri, 31 Mai

Olimpia Satu Mare – Dacia Unirea Brăila 7-0

Juventus Bucureşti – Metalul Reşiţa 3-0

Joi, 1 Iunie

FC Academica Clinceni – CS Baloteşti 1-1

Sâmbătă, 3 Iunie

Dunărea Călăraşi – Foresta Suceava 3-0 (neprezentare)

CS Afumaţi – FC Braşov 2-1

UTA Bătrâna Doamnă – Chindia Târgovişte 2-2

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – CS Mioveni 1-1

 

ASU Politehnica Timişoara a stat

Luceafărul Oradea a stat

Clasament final:

  1.     Juventus Bucureşti     34     27     3     4     77-18     84 pt.
  2.     Sepsi OSK Sfântu Gheorghe     34     21     8     5     62-29     71
  3.     UTA Bătrâna Doamnă     34     20     6     8     64-32     66
4.     CS Mioveni     34     17     8     9     51-30     59
5.     Chindia Târgovişte     34     18     4     12     57-37     58
6.     FC Braşov     34     15     11     8     49-35     56
7.     Dunărea Călăraşi     34     16     8     10     52-40     56
8.     CS Afumaţi     34     17     5     12     56-36     56
9.     Olimpia Satu Mare     34     16     6     12     53-34     54
10.     Luceafărul Oradea     34     14     5     15     48-38     47
11.     Dacia Unirea Brăila     34     14     4     16     37-56     46
12.     Foresta Suceava     34     12     5     17     49-69     41
13.     CS Baloteşti     34     11     7     16     44-56     40
14.     FC Academica Clinceni     34     11     6     17     47-69     39
15.     ASU Politehnica Timişoara     34     10     8     16     48-59     38
16.     Metalul Reşiţa     34     6     3     25     35-77     21
17.     CSM Râmnicu Vâlcea     33     4     6     23     16-67     18
18.     Unirea Tărlungeni     33     2     5     26     15-78     1
19.     ACS Berceni     0     0     0     0     0-0     0     0
20.     Şoimii Pâncota     0     0     0     0     0-0     -4

Campioanele județelor Bistrița-Năsăud și Suceava se întâlnesc din nou în barajul de promovare în Liga a 3-a

Comitetul de Urgenţă al Federaţiei Române de Fotbal a aprobat miercuri, 31 mai, programul jocurilor de baraj pentru promovarea în Liga a 3-a, ediţia 2017-2018.

Potrivit împerecherii județelor, în vederea organizării celor 21 de meciuri de baraj, județele Bistrița-Năsăud și Suceava se vor întâlni pentru al doilea an consecutiv în această etapă.

De această dată cele două confruntări vor aduce față în față echipele ACS Dumitra și CSM Bucovina Rădăuți.

Primul joc se va disputa pe data de 17 iunie 2017, de la ora 18:00, pe terenul echipei Dumitra, iar returul pe 24 iunie 2017, ora 17:30, la Rădăuți.

Mulți dintre jucătorii celor două echipe s-au întâlnit și în barajul de promovare din vara anului trecut. Atunci FC Bistrița a promovat după două rezultate de egalitate, 0-0 la Bistrița și 1-1 la Fălticeni. Ulterior, bistrițenii s-au retras din campionat.

Programul jocurilor de baraj pentru promovarea în Liga a 3-a, ediţia 2017-2018:

1. Teleorman – Mehedinţi
2. Tulcea – Constanţa
3. Prahova – Dâmboviţa
4. Cluj – Maramureş
5. Bihor – Arad
6. Argeş – Sibiu
7. Bucureşti – Ilfov
8. Braşov – Mureş
9. Ialomiţa – Buzău
10. Călăraşi – Giurgiu
11. Harghita – Covasna
12. Dolj – Gorj
13. Olt – Vâlcea
14. Sălaj – Satu Mare
15. Bistriţa-Năsăud – Suceava
16. Bacău – Botoşani
17. Brăila – Vaslui
18. Galaţi – Iaşi
19. Neamţ – Vrancea
20. Caraş-Severin – Alba
21. Timiş – Hunedoara