Victorie de senzație la mondialul de handbal: România a eliminat campioana mondială!

Calificată în optimi de pe poziția a patra în grupe, cu doar două victorii împotriva naționalelor Puerto Rico și Kazahstan, reprezentativa României a reușit să elimine Brazilia, campioana mondială din 2013!

Româncele au condus jocul de la început până la final. La pauză România a condus la 5 goluri. Braziliencele au fost mai bune în a doua repriză când au reușit să ajungă pe final la un singur gol în spate. Portărița Paula Ungureanu a ținut în picioare avantajul României. Scor final Brazilia – România 22-25, iar tricolorele se califică în sferturile de finală și în turneele de calificare pentru Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro.